Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Obornikach informuje, że Powiat Obornicki przystąpił ponownie do realizację programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością dla jednostek samorządu terytorialnego” edycja 2024 ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystenta osoby niepełnosprawnej jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności z wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki oraz osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności o stopniu znacznym, umiarkowanym jak również traktowane na równi do wymienionych.

Osoby biorące udział w programie mają możliwość skorzystania z pomocy asystenta m.in. przy wykonywaniu codziennych czynności, załatwieniu spraw urzędowych czy podejmowaniu aktywności społecznej.

Program ma na celu również przeciwdziałanie dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych poprzez umożliwienie im uczestnictwa w wydarzeniach społecznych, kulturalnych czy sportowych.

Powiat Obornicki na realizację programu pozyskał 146.340, 26 zł ze środków Funduszu Solidarnościowego.