W poniedziałek, 1 czerwca przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Obornikach stanie specjalny metalowy kosz w kształcie serca, do którego będzie można wrzucać plastikowe nakrętki. Wszystko w ramach akcji „Okaż serce – wrzuć nakrętkę!”, której ideą jest długofalowa pomoc niepełnosprawnym dzieciom i młodzieży z Powiatu Obornickiego.

Każdego dnia wyrzucamy po kilka plastikowych nakrętek po napojach do kosza na śmieci. A można je przecież wykorzystać w znacznie lepszy sposób np. do działań charytatywnych. Nasza akcja niesie także inne, dodatkowe korzyści. Zwiększy ona wśród mieszkańców świadomość w zakresie segregacji śmieci i recyklingu, co przekłada się na poprawę naszego środowiska – tłumaczy Starosta Obornicki, Zofia Kotecka.

Dochód ze sprzedaży firmom recyklingowym zebranych nakrętek zostanie przekazany na rzecz obornickiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej „Przyjaciel”. Akcja ruszy w poniedziałek. Jak wyjaśnia Wicestarosta Waldemar Cyranek, data ta nie jest przypadkowa.
Zbiórka nakrętek rozpocznie się w Dzień Dziecka, ponieważ prowadzona jest ona właśnie z myślą o najmłodszych. Każdy z nas może się przyłączyć i pomóc podopiecznym Stowarzyszenia „Przyjaciel”. To nas nic nie kosztuje, a może pomóc wielu dzieciom.

Kosz w kształcie serca przeznaczony jest na wszelkie plastikowe nakrętki, bez względu na kształt czy kolor. Mogą to więc być nakrętki po napojach lub chemii gospodarczej. Gdy pojemnik zostanie zapełniony, nakrętki zostaną przekazane do firmy recyklingowej, która przerabia je na surowiec wtórny. Początkowo powstaje z nich plastikowy granulat, z którego można wyprodukować nowe nakrętki, plastikowe obudowy urządzeń elektronicznych, a także opakowania i rury PCV.