Pałace

 

Pałac w Objezierzu
(Zespół Szkól w Objezierzu)
64-600 Oborniki
tel: (61) 29 66 276
e-mail: zs@objezierze
www: zs.objezierze.pl

 

Pałac w stylu neoklasycystycznym zbudowany w latach 1786-92 przez Wojciech i Anielę z Kwileckich Węgorzewskiej. W wyniku przebudowy w latach 1841 i 1905 w znacznym stopniu został zatarty pierwotny styl bryły pałacu. We wnętrzach neoklasycystycznego pałacu znajdują się pokoje gościnne. Wewnątrz zachowało się wiele elementów dekoracyjnych. Wchodzących do wnętrza wita zachowana na tympanonie czterokolumnowego portyku alegoria – postać kobieca z krzyżem, otoczona symbolami militarnymi i rolniczymi oraz napis: „Non nobis Domine non nobis sed nomini Tuo da glorian” (Nie mam Panie, nie mam, ale w imieniu Twojemu daj chwałę).W budynku pałacowym mieści się również stała ekspozycja historyczna. Na zewnątrz wmurowana jest tablica upamiętniająca pobyt Adama Mickiewicza i Józefa Ignacego Kraszewskiego. Pałac otoczony parkiem krajobrazowym w stylu angielskim o powierzchni ponad 8 ha, w którym znajdują się liczne pomniki przyrody m.in.: tulipanowce, platan klonolistny, katalpa okazała. W parku znajduje się Kopiec Kościuszki usypany w 1817 roku na wieść o śmierci Tadeusza Kościuszki. Pałac pełni funkcję obiektu szkolnego, w którym dostępna jest dla zwiedzających stała wystawa historyczna.


 

 

Pałac w Budziszewku
(własność prywatna)
64-612 Budziszewko

Pałac klasycystyczny wzniesiony na początku XIX w. przez Łubieńskich, w II połowie XIX w. uległ znacznej przebudowie m.in. salon zamieniono na kaplicę protestancką a w okna wprawiono witraże. Na pałacu znajduje się tablica upamiętniająca pobyt Adama Mickiewicza.


 

Pałac w Siernikach
(własność prywatna)
Sierniki 6
64-610 Rogoźno

Klasycystyczny zespół pałacowo-parkowy 1804 r. należący do zabytków architektury dworskiej. Pierwszy tego typu w Wielkopolsce i jeden z pierwszych zabytków w Polsce, będący wzorem dla wielu następnych. Wewnątrz zachowana częściowo stolarka i wzorzyste posadzki, malowidła i sztukaterie.


 

Pałac w Wargowie
(własność prywatna)
Wargowo 1
64-605 Wargowo

Budowę podjął Teodor Żółtowski w 1889 r. Wznoszony w dwóch etapach. Była to okazała budowla, dwu-kondygnacyjna, zwieńczona czterospadowym dachem. Jej późniejsza część tworzy parterowy aneks, zwieńczony wysokim mansardowym dachem. Na styku obu części umieszczona jest kwadratowa wieża.


 

Pałac w Wełnie
(własność prywatna)
64-600 Oborniki

Późnobarokowy pałac z trzeciej ćwierci XVIII w. zlokalizowany jest na północ od Kościoła Podwyższenia Św. Krzyża, w północno – wschodniej części wsi. Obiekt pałacowy został wzniesiony dla Marianny z Kołaczkowskich i Jana Franciszka Rostworowskich, w związku z ich ślubem w 1762 r. Podstawę założenia architektonicznego stanowią dwie stykające się ze sobą sale na planie elipsy z przyległymi do nich niższymi, parterowymi skrzydłami. Z obu stron pałacu umieszczono klatki schodowe łączące się górą w rodzaj tarasu (galerii).