Ochrona_Środowiska
Ogrodzenie zapachowe

Ogrodzenie zapachowe

Nadleśnictwo Oborniki informuje, że dnia 08.11.2024 r. od ok. 10 planuje wykonanie ogrodzenia zapachowego na podstawie rozporządzenia Wojewody Wielkopolskiego z dnia 10 kwietnia 2024 r. zmieniającego rozporządzenie Wojewody Wielkopolskiego z dnia 25 sierpnia 2023 r. w sprawie wykonania ogrodzeń zapachowych zatrzymujących lub ograniczających migrację dzików na terenie województwa wielkopolskiego (Dz.U. Woj. Wielkopolskiego z 2023 r. poz. 7787).

Opryskiwacz ciągnikowy będzie poruszał się po drodze krajowej nr 11 i wykona ogrodzenie zapachowe o szerokości 2 m na łącznej długości 12,50 km zgodnie z lokalizacją wskazaną w załączniku nr 3 do rozporządzenia Wojewody Wielkopolskiego z dnia 25 sierpnia 2023 r. Pojazd wykonujący ogrodzenie zapachowe będzie posiadał wymagane oznakowanie.

Rejestr osuwisk i terenów zagrożonych ruchami masowymi ziemi

Rejestr osuwisk i terenów zagrożonych ruchami masowymi ziemi

W oparciu o art. 110a ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska, Starosta prowadzi obserwację terenów zagrożonych ruchami masowymi ziemi oraz terenów, na których występują te ruchy, a także rejestr zawierający informacje o tych terenach.

W 2022 r. na zlecenie Powiatu Obornickiego oraz przy wsparciu finansowym z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu opracowano „MAPĘ OSUWISK I TERENÓW ZAGROŻONYCH RUCHAMI MASOWYMI w skali 1:10000″.

Celem pozyskania informacji na temat miejsc występowania osuwisk i terenów zagrożonych ruchami masowymi w granicach powiatu obornickiego, należy korzystać z aplikacji Systemu Osłony Przeciwosuwiskowej pod linkiem SOPO, która umożliwia wyszukiwanie i przeglądanie informacji o zagrożeniach ruchami masowymi oraz na stronie: www.bip.powiatobornicki.pl

Zaproszenie na warsztaty ekologiczne „Wpływ lasu na człowieka”

Zaproszenie na warsztaty ekologiczne „Wpływ lasu na człowieka”

Starosta Obornicki serdecznie zaprasza uczniów klas V-VII szkół podstawowych na terenie powiatu obornickiego na warsztaty ekologiczne pn.: „Wpływ lasu na człowieka”. Zajęcia odbędą się w dniu 14 listopada 2024 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Obornikach.

Organizacja warsztatów ma cel poznawczy i emocjonalny. Celem poznawczym jest  zrozumienie przez młode pokolenie ekosystemu leśnego, poprzez pogłębienie wiedzy o różnorodności biologicznej lasu. Uświadomienie uczestnikom, że las pełni wiele ważnych funkcji takich jak produkcja tlenu, ochrona gleby, regulacja, klimatu, ochrona bioróżnorodności. Celem poznawczym warsztatów jest przedstawienie współczesnego znaczenia lasu dla człowieka (gospodarcze, kulturowe, rekreacyjne). Celem emocjonalnym jest budowanie więzi z naturą, poprzez zachęcenie uczestników do bezpośredniego kontaktu z przyrodą, doświadczanie jej piękna i relaksującego wpływu. Uświadomienie uczestników warsztatów, że las jest domem wielu organizmów, które należy chronić i należy podejmować szereg działań na rzecz ochrony lasów i środowiska naturalnego. 

Termin zgłaszania chęci udziału w warsztatach przypada na dzień 7 listopada 2024 r. W przypadku większej liczby chętnych uczestników decyduję kolejność zgłoszeń. Więcej informacji w Regulamin określający zasady i tryb przeprowadzenia warsztatów ekologicznych pn.: „Wpływ lasu dla człowieka”

Usuwanie wyrobów zawierających azbest

Usuwanie wyrobów zawierających azbest

UCHWAŁĄ NR 18/24 ZARZĄDU POWIATU OBORNICKIEGO z dnia 27 czerwca 2024 r. zmieniono termin naboru wniosków w programie usuwania wyrobów zawierających azbest w 2024 r. do dnia 31.07.2024 r.

Więcej informacji na stronie:

https://bip.powiatobornicki.pl/artykul/program-usuwania-wyrobow-zawierajacych-azbest-z-terenu-powiatu-obornickiego-w-2024-r

Informacje o planowanych pomiarach pól elektromagnetycznych

Informacje o planowanych pomiarach pól elektromagnetycznych

Informujemy, że na stronie internetowej: https://www.networks.pl/informacjeoplanowanychpomiarachpem/ publikowane informacje o planowanych pomiarach pól elektromagnetycznych realizowanych przez Laboratorium Badań Środowiskowych NetWorkS. Funkcjonowanie ww strony jest wypełnieniem zobowiązania opisanego w pkt. 14 załącznika do Rozporządzenia Ministra Klimatu z dnia 17.02.2020 r. (Dz. U. 2022, poz. 2630) w sprawie sposobów sprawdzania dotrzymania dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku.

Komunikat w sprawie Programu „Czyste Powietrze”

Komunikat w sprawie Programu „Czyste Powietrze”

W związku z pojawiającymi się w mediach informacjami o kontrolach pomp ciepła przeprowadzanych w domach beneficjentów Programu „Czyste Powietrze”, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje, że obecnie nie podejmuje tego typu działań celowanych tylko na wspomniane urządzenia.

 Kontrolowanie jakości urządzeń, które obecnie zapowiada Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) są nakierowane na nieuczciwych importerów, dostawców i monterów pomp ciepła i to oni, oferując urządzenia niespełniające określonych warunków, powinni się obawiać ewentualnych kontroli, a nie beneficjenci programu „Czyste Powietrze”.

NFOŚiGW ostrzega, aby korzystając z programu „Czyste Powietrze”, zweryfikować wykonawców, którzy realizują termomodernizację domu i wymianę kopciucha i nie dać się oszukać nieuczciwym firmom i ich akwizytorom, którzy oferują produkty niskiej jakości „za darmo”.

 Zachęcamy Państwa do zapoznania się z kompletnym komunikatem NFOŚiGW, którego treść zamieściliśmy na naszej stronie internetowej i do przekazywania informacji mieszkańcom, potencjalnym beneficjentom Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”: https://www.wfosgw.poznan.pl/aktualnosci-z-funduszu/komunikat-nfosigw-w-sprawie-kontroli-pomp-ciepla-dofinansowanych-z-programu-czyste-powietrze/

Azbest – co warto wiedzieć

Azbest – co warto wiedzieć

Azbest jest problemem, który dotyka nas wszystkich – właścicieli, użytkowników wieczystych, zarządców nieruchomości oraz każdego, kto żyje w środowisku, gdzie azbest występuje. Z tego powodu należy podchodzić z należytą powagą do szkodliwego oddziaływania azbestu oraz jego odpadów. Działania, które podejmujemy, muszą być skuteczne i spójne. W tym celu, przedstawiam Państwu niniejsze opracowanie, które ma na celu zachęcenie do podjęcia działań mających na celu usunięcie azbestu z terenu naszego powiatu. Zarówno administracja rządowa i samorządowa, jak i każdy z nas powinien działać na rzecz usunięcia tego szkodliwego materiału.

BROSZURA INFORMACYJNA – AZBEST

 

„Wspomaganie edukacji ekologicznej w zakresie szkodliwości azbestu poprzez działania podnoszące świadomość ekologiczną społeczeństwa (wydanie publikacji i produkcja audycji radiowej)
dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.”

Hałas – co warto wiedzieć

Hałas – co warto wiedzieć

Hałas jest jednym z największych zagrożeń dla zdrowia i dobrej jakości życia w dzisiejszym świecie. Jest to szczególnie prawdziwe w miastach, gdzie hałas jest nieunikniony. Długotrwałe narażenie na hałas może prowadzić do uszkodzeń słuchu, zaburzeń snu, a nawet chorób serca. Niestety, hałas jest często traktowany jako nieunikniony element życia codziennego, ale istnieją sposoby, aby go zmniejszyć. Warto pamiętać, że ochrona przed hałasem jest nie tylko kwestią wygody, ale przede wszystkim zdrowia.

przejdź do artykułu »

Pomniki Przyrody w Powiecie Obornickim

Pomniki Przyrody w Powiecie Obornickim

Pomniki przyrody to obiekty, które zostały uznane za wyjątkowe ze względu na swój wartościowy charakter przyrodniczy. W powiecie obornickim ustanowionych zostało aż 173 pomników przyrody. Pomniki przyrody są ważnym elementem naszego dziedzictwa przyrodniczego i warto zadbać o ich ochronę.

przejdź do artykułu »