Poniżej znajdą Państwo wszystkie najważniejsze informacje, dotyczące procesu składania wniosku o wydanie paszportu. Jeżeli mają Państwo dodatkowe pytanie, na które nie ma poniżej odpowiedzi, prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem telefonu 61 854 19 99 (w dni robocze w godzinach od 8.30 do 15.00).

 

Co warto wiedzieć o dokumentach paszportowych?

  1. Dokument paszportowy jest dokumentem uprawniającym do przekraczania granicy oraz potwierdzającym obywatelstwo polskie i tożsamość posiadacza.
  2. Dokumenty paszportowe stanowią własność Rzeczypospolitej Polskiej.
  3. Prawo do posiadania dokumentu paszportowego przysługuje każdemu obywatelowi polskiemu. Obywatel polski może posiadać jeden ważny dokument paszportowy, chyba że ustawa o dokumentach paszportowych stanowi inaczej.
  4. Paszporty i paszporty tymczasowe wydają wojewoda i konsul. W wyjątkowych przypadkach, jeżeli przemawia za tym ważny interes państwa, paszport i paszport tymczasowy może wydać minister właściwy do spraw wewnętrznych.
  5. Paszporty dyplomatyczne oraz paszporty służbowe Ministerstwa Spraw Zagranicznych wydaje minister właściwy do spraw zagranicznych.
  6. Dokumenty paszportowe mają formę książeczki, która składa się z okładki, ze stron przeznaczonych na wpisy i informacje urzędowe oraz stron przeznaczonych na zamieszczanie wiz i stempli kontroli granicznej oraz:
  • strony przeznaczonej do personalizacji – paszporty, paszporty dyplomatyczne i paszporty służbowe,
  • strony przeznaczonej na wklejenie naklejki personalizacyjnej – paszporty tymczasowe.
  1. Paszport, paszport dyplomatyczny i paszport służbowy posiadają warstwę graficzną
    i warstwę elektroniczną
    . Wiarygodność danych zamieszczonych w warstwie graficznej można potwierdzić przez porównanie tych danych z danymi zamieszczonymi w warstwie elektronicznej. Paszport tymczasowy posiada wyłącznie warstwę graficzną.
  2. W warstwie graficznej na stronie personalizacyjnej dokumentów paszportowych zamieszcza się dane dotyczące osoby i dane dotyczące dokumentu.
  3. W warstwie elektronicznej paszportu osób, które ukończyły 12. rok życia, paszportu dyplomatycznego i paszportu służbowego zamieszcza się:
  • dane dotyczące osoby, w tym wizerunek twarzy i odciski palców,
  • dane dotyczące dokumentu.
  1. Odcisków palców nie zamieszcza się w warstwie elektronicznej paszportu wydawanego osobie, która nie ukończyła 12. roku życia lub od której pobranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe.
  2. Paszport wydany osobie, która ukończyła 12. rok życia, jest ważny przez 10 lat od daty jego wydania, a osobie, która nie ukończyła 12. roku życia, przez 5 lat od daty jego wydania.
  3. Paszporty oraz paszporty tymczasowe wydaje się odpłatnie. Paszporty dyplomatyczne
    i paszporty służbowe wydaje się bezpłatnie.

 

W Terenowym Punkcie Paszportowym w Obornikach:

  • klienci obsługiwani są po otrzymaniu/pobraniu biletu z biletomatu, nie ma możliwości dokonania rezerwacji internetowej wizyty;
  • każdy wniosek o paszport oraz odbiór paszportu wymaga otrzymania/pobrania odrębnego biletu;
  • klienci bez biletu nie są obsługiwani;
  • bilety wydawane są w ograniczonej ilości, a pula udostępnianych biletów może być uzupełniana w trakcie dnia;
  • ostatni klient posiadający bilet zostaje przyjęty 10 minut przed zakończeniem obsługi klienta.

 

Jak składam wniosek o paszport?

  1. Wniosek o wydanie dokumentu paszportowego składa się w formie dokumentu elektronicznego, wypełnianego przez organ paszportowy, podpisanego przez wnioskodawcę za pomocą urządzenia umożliwiającego elektroniczne złożenie podpisu (wnioskodawca nie wypełnia wniosku w postaci papierowej).
  2. Organ paszportowy wypełnia wniosek na podstawie danych podanych przez wnioskodawcę i zawartych w Rejestrze Dokumentów Paszportowych lub w rejestrze PESEL.
  3. Wniosek o wydanie dokumentu paszportowego składa osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych.
  4. W imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych wniosek o wydanie dokumentu paszportowego składa matka, ojciec, opiekun prawny lub kurator.
  5. Złożenie wniosku o wydanie dokumentu paszportowego wymaga osobistego stawiennictwa wnioskodawcy w organie paszportowym.
  6. Przy składaniu wniosku o wydanie dokumentu paszportowego osobie nieposiadającej zdolności do czynności prawnych, która ukończyła 5 lat, lub osobie posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych jest wymagana obecność tej osoby, tj. przy składaniu wniosku nie jest wymagana obecność dzieci do 5. roku życia.

Jakie dokumenty przedkładam przy składaniu wniosku o paszport?

  1. Składając wniosek o wydanie dokumentu paszportowego należy przedłożyć:
  • ważny dokument paszportowy lub ważny dowód osobisty, o ile został wydany;
  • w przypadku osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności, ważny dokument paszportowy lub ważny dowód osobisty, o ile został wydany, osoby, dla której ma być wydany dokument paszportowy;
  • fotografię osoby, której ma być wydany dokument paszportowy, o wymiarach 35 x 45 mm wykonaną nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o wydanie dokumentu paszportowego;
  • dowód uiszczenia opłaty;
  • dokument potwierdzający prawo do obniżonej opłaty albo zwolnienia z opłaty, za wyjątkiem osób małoletnich, tj. do 18. roku życia;
  • wydane przez sąd dokumenty potwierdzające uprawnienie do złożenia wniosku w imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych – w przypadku wniosku składanego przez opiekuna prawnego lub kuratora.

 

Komu może zostać wydany paszport tymczasowy?

  1. Paszport tymczasowy, ważny przez okres w nim wskazany, nie dłużej jednak niż przez 365 dni od daty jego wydania, wydaje się na wniosek:
  • osobom, od których pobranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe, a przeszkoda ta ma charakter czasowy;
  • w nagłych przypadkach na powrót do miejsca stałego pobytu;
  • w nagłych przypadkach związanych z chorobą, związanych z chorobą lub pogrzebem członka rodziny;
  • w nagłych przypadkach związanych z prowadzoną działalnością zawodową;
  • w nagłych przypadkach związanych z realizacją obowiązku nauki przez osoby nieposiadające zdolności do czynności prawnych lub posiadające ograniczoną zdolność do czynności prawnych, które nie ukończyły 18. roku życia, z rozwojem ich indywidualnych umiejętności;
  • w nagłych przypadkach związanych z prowadzoną działalnością zawodową i koniecznością zapewnienia opieki osobom nieposiadającym zdolności do czynności prawnych lub posiadającym ograniczoną zdolność do czynności prawnych, które nie ukończyły 18. roku życia;
  1. Organ paszportowy może żądać przedłożenia dokumentów potwierdzających wystąpienie okoliczności określanych jako nagły przypadek.

 

Komu może zostać wydany drugi paszport?

  1. Tej samej osobie może zostać wydany drugi paszport, ważny przez 3 lata od daty jego wydania, w wyjątkowych przypadkach, w szczególności uzasadnionych:
  • względami ochrony jej życia i zdrowia;
  • poważnymi trudnościami w prowadzeniu przez nią działalności humanitarnej lub zawodowej;
  • posiadaniem w paszporcie wiz lub pieczęci potwierdzających przekraczanie granicy państw lub pobyt na ich terytorium, uniemożliwiających lub znacznie utrudniających jej wjazd na terytorium innego państwa;,
  • względami bezpieczeństwa państwa.
  1. Wyżej określone okoliczności winny zostać uprawdopodobnione.

 

Jak mogę złożyć wniosek o paszport tymczasowy lub drugi paszport?

  1. Obowiązują standardowe procedury składania wniosku o paszport, przy czym
    w województwie wielkopolskim wniosek o paszport tymczasowy lub drugi paszport złożyć można wyłącznie w Oddziale Paszportów w Poznaniu, Kaliszu, Koninie, Lesznie oraz
    w Pile
    .
  2. Do wniosku poza dokumentami wymaganymi w standardowej procedurze należy załączyć dokumenty uzasadniające wydanie paszportu tymczasowego lub drugiego paszportu.

Jak potwierdza się tożsamość i obywatelstwo wnioskodawcy lub osoby, której ma być wydany paszport?

  1. Organ paszportowy potwierdza tożsamość i obywatelstwo wnioskodawcy lub osoby, której ma być wydany dokument paszportowy, na podstawie ważnego dokumentu paszportowego lub ważnego dowodu osobistego, o ile został wydany.
  2. Organ paszportowy może potwierdzić tożsamość na podstawie:
  • danych zawartych w Rejestrze Dokumentów Paszportowych, w rejestrze PESEL oraz w Rejestrze Dowodów Osobistych,
  • innego ważnego dokumentu zawierającego fotografię.
  1. Organ paszportowy w celu ustalenia tożsamości osoby, której ma być wydany dokument paszportowy, jej obywatelstwa lub innych danych niezbędnych do złożenia wniosku
    o wydanie dokumentu paszportowego może żądać podania:
  • nazwiska rodowego oraz poprzednich nazwisk tej osoby, jeżeli były zmieniane;
  • imion, nazwisk i nazwisk rodowych matki i ojca tej osoby.
  1. Organ paszportowy, w przypadku uzasadnionych wątpliwości co do tożsamości osoby, której ma być wydany dokument paszportowy może żądać przedłożenia dokumentu potwierdzającego posiadanie obywatelstwa polskiego przez osobę, której ma być wydany dokument paszportowy, wydanego na podstawie przepisów ustawy z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim.

 

Jak zapłacę za wydanie paszportu?

  1. We wszystkich lokalizacjach paszportowych na terenie województwa wielkopolskiego istnieje możliwość uiszczenia opłaty paszportowej kartą płatniczą przy stanowisku obsługi klienta.
  2. W żadnej lokalizacji paszportowej na terenie województwa wielkopolskiego nie ma możliwości uiszczenia opłaty gotówką.
  3. Składając wniosek o paszport w jednej z lokalizacji paszportowych na terenie województwa wielkopolskiego opłatę paszportową można uiścić przelewem na konto Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu

       nr 70 1010 1469 0000 3922 3100 0000.

  1. W przypadku dokonywania opłaty paszportowej w trybie płatności internetowej w tytule przelewu należy wpisać:
  • jeśli płatność dotyczy jednego wniosku o paszport – „Opłata paszportowa, imię i nazwisko osoby, której dotyczy wniosek”;
  • jeśli płatność dotyczy kilku wniosków o paszport – „Opłata paszportowa, imię i nazwisko każdej osoby, której dotyczy wniosek, oraz wysokość odpowiedniej opłaty”.

 

Ile zapłacę za wydanie paszportu?

  1. Wysokość opłaty paszportowej zależy od rodzaju dokumentu paszportowego oraz przysługujących zwolnień z opłaty lub ulg w opłacie.
  2. Składając wniosek o paszport należy udokumentować uprawnienie do zwolnienia z opłaty lub ulgi w opłacie (za wyjątkiem osób małoletnich, tj. do 18. roku życia).
  3. Po złożeniu wniosku o dokument paszportowy wniesiona opłata nie podlega zwrotowi.
  4. W przypadku zbiegu dwóch lub więcej uprawnień do zwolnienia z opłaty lub ulgi w opłacie, przysługuje tylko jedno uprawnienie.

 

Rodzaj dokumentu paszportowego

Opłata

Paszport (brak zwolnienia z opłaty i ulgi w opłacie)

140 zł

Paszport tymczasowy

30 zł

Drugi paszport

280 zł

 

Zwolnienia z opłaty oraz ulgi w opłacie za paszport

Opłata

Osoba, która w dniu złożenia wniosku o paszportu ma ukończone 70 lat.

0 zł

Osoba przebywająca w domu pomocy społecznej lub w zakładzie opiekuńczym lub

korzystająca z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych na podstawie przepisów ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, jeżeli jej wyjazd za granicę następuje w celu długotrwałego leczenia lub w związku z koniecznością poddania się operacji.

0 zł

Osoba, która składa wniosek o wymianę paszportu z powodu jego błędnej personalizacji lub wady technicznej stwierdzonej przez organ paszportowy.

0 zł

Osoba, która składa wniosek o wydanie paszportu przed upływem terminu ważności dotychczas posiadanego paszportu, w związku z usunięciem niezgodności, w trybie art. 11 ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności, w zakresie danych osobowych: nazwiska, imienia (imion), daty urodzenia, miejsca urodzenia, obywatelstwa, płci i numeru PESEL.

0 zł

Żołnierz wyznaczony lub skierowany do pełnienia służby poza granicami państwa,
z wyjątkiem żołnierza zawodowego.

0 zł

Osoba, która dysponuje prawomocnym orzeczeniem sądu w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji organu paszportowego o odmowie wydania lub unieważnieniu dokumentu paszportowego.

0 zł

Członek rodziny wielodzietnej w rozumieniu ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny posiadający ważną Kartę Dużej Rodziny – osoba małoletnia do 12. roku życia.

15 zł

 

Osoba małoletnia do 12. roku życia.

30 zł

Członek rodziny wielodzietnej w rozumieniu ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny posiadający ważną Kartę Dużej Rodziny – uczeń lub student do 25. roku życia lub dziecko legitymujące się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności, bez względu na ich wiek.

35 zł

 

Osoba małoletnia między 12. a 18. rokiem życia.

70 zł

Uczeń lub student między 18. a 26. rokiem życia.

70 zł

Członek rodziny wielodzietnej w rozumieniu ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny posiadający ważną Kartę Dużej Rodziny – rodzic i jego małżonek, a także rodzic zastępczy lub osoba prowadząca rodzinny dom dziecka.

70 zł

Emeryt i rencista w rozumieniu art. 4 pkt 1 i 11 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r.
o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych lub współmałżonek tych osób pozostający na ich wyłącznym utrzymaniu.

70 zł

Osoba mająca ustalone prawo do renty socjalnej na podstawie ustawy z dnia
27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej.

70 zł

Osoba niepełnosprawna w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r.
o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych lub współmałżonek tych osób pozostający na ich wyłącznym utrzymaniu.

70 zł

Osoba przebywająca w domu pomocy społecznej lub w zakładzie opiekuńczym lub korzystająca z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych na podstawie przepisów ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.

70 zł

Osoba pobierająca specjalny zasiłek opiekuńczy, świadczenie pielęgnacyjne lub zasiłek dla opiekuna, przyznany na podstawie przepisów ustawy z dnia 28 listopada 2003 r.
o świadczeniach rodzinnych lub ustawy z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłku dla opiekunów.

70 zł

Kombatant i inna osoba, do której stosuje się przepisy ustawy z dnia 24 stycznia
1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.

70 zł

Osoba posiadająca status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych przyznany na podstawie ustawy z dnia
20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych.

70 zł

Osoba, która:

–        świadczyła pracę po 1956 r. na rzecz organizacji politycznych i związków zawodowych, nielegalnych w rozumieniu przepisów obowiązujących do kwietnia 1989 r.,

–        nie wykonywała pracy przed dniem 31 lipca 1990 r. na skutek represji politycznych,

–        została pozbawiona możliwości wykonywania swojego zawodu przed dniem 31 lipca 1990 r. na skutek represji politycznych za działania na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania politycznych praw człowieka w Polsce, którym Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych potwierdził te okresy w drodze decyzji wydanych na podstawie art. 117 ust. 4 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

70 zł

Żołnierz pełniący terytorialną służbę wojskową

70 zł

Strażak ratownik ochotniczej straży pożarnej lub osoba, którym przyznano świadczenie ratownicze na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych.

70 zł

Ochotnik pełniący służbę w podmiotach uprawnionych do wykonywania ratownictwa górskiego.

70 zł

Weteran poszkodowany w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa.

70 zł

 

Jak długo będę czekać na odbiór paszportu?

  1. Wniosek o paszport złożony w Oddziale Paszportów w Poznaniu, Kaliszu, Koninie, Lesznie i Pile realizowany jest w terminie 1 miesiąca od jego złożenia.
  2. Wniosek o paszport złożony w Terenowym Punkcie Paszportowym w Gnieźnie, Nowym Tomyślu, Obornikach, Ostrowie Wlkp., Szamotułach i Środzie Wlkp. realizowany jest w terminie 6 tygodni od jego złożenia.

 

Jak mogę sprawdzić, czy mój paszport jest gotowy do odbioru?

  1. Każdy wnioskodawca, który złożył wniosek o paszport i podał numer telefonu lub adres e-mail, zostanie powiadomiony wiadomością sms lub e-mail o gotowości paszportu do odbioru.
  2. Stan realizacji wniosku paszportowego złożonego na terenie województwa wielkopolskiego można sprawdzić:
  • na stronie internetowej gov.pl,
  • pod numerem telefonu 61 854 19 99 (w dni robocze w godzinach od 8.30 do 15.00).

 

Kto jest uprawniony do odbioru paszportu?

  1. Dokument paszportowy odbiera się osobiście w organie paszportowym, w którym został złożony wniosek o jego wydanie.
  2. Dokument paszportowy osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych (tj. małoletnich dzieci) lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych odbiera matka, ojciec, opiekun prawny lub kurator.
  3. Odbiór dokumentu paszportowego wydanego osobie nieposiadającej zdolności do czynności prawnych wymaga obecności tej osoby, z wyjątkiem sytuacji, w której osoba ta:
  • nie ukończyła 5. roku życia albo
  • była obecna przy składaniu wniosku.

 

Jak potwierdza się tożsamości osoby odbierającej dokument paszportowy?

  1. Tożsamość osoby odbierającej dokument paszportowy organ paszportowy potwierdza na podstawie ważnego dokumentu paszportowego, ważnego dowodu osobistego, innego dokumentu tożsamości lub danych zawartych w Rejestrze Dokumentów Paszportowych.
  2. Tożsamość osoby odbierającej wydany dla tej osoby paszport można potwierdzić również na podstawie odcisków palców.

 

Jak przebiega odbiór paszportu?

  1. Organ paszportowy umożliwia wnioskodawcy sprawdzenie, czy dane osobowe i dane biometryczne zamieszczone w warstwie graficznej i warstwie elektronicznej dokumentu paszportowego są zgodne ze stanem faktycznym.
  2. Przy odbiorze dokumentu paszportowego przedkłada się dotychczas posiadany dokument paszportowy, który podlega unieważnieniu.
  3. Odbiór dokumentu paszportowego potwierdza się przez złożenie podpisu przy użyciu urządzenia umożliwiającego odwzorowanie podpisu własnoręcznego na formularzu odbioru dokumentu paszportowego, który ma formę dokumentu utrwalonego w postaci elektronicznej.

 

Gdzie mogę zwrócić się ze skargą lub z wnioskiem?

Wszelkie uwagi dotyczące funkcjonowania lokalizacji paszportowych na terenie województwa wielkopolskiego można przesyłać:

  • za pośrednictwem operatora pocztowego na adres:

Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu

Wydział Spraw Obywatelskich

Niepodległości 16/18, 61-713 Poznań;

  • pocztą elektroniczną na adres: so@poznan.uw.gov.pl