W czwartek Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński w ramach wizyty gospodarskiej odwiedził wraz ze Starostą Zofią Kotecką, Wicestarostą Waldemarem Cyrankiem i Radnymi Rady Powiatu miejsca, w których Powiat Obornicki realizuje zadania inwestycyjne przy udziale środków z Rządowego Funduszu „Polski Ład” oraz rezerwy subwencji ogólnej.

Pierwszym punktem wizyty była jedna z dwóch największych inwestycji drogowych, jakie realizuje obecnie samorząd powiatowy, czyli rozbudowa drogi Gorzewo-Ryczywół. Prace w tym miejscu odbywają się na odcinku o długości ok. 3258 metrów. Po rozbudowie jezdnia liczyć będzie od 6 do 7 metrów szerokości. W ramach zadania powstanie też ścieżka rowerowa od Gorzewa aż do skrzyżowania w Ryczywole. Za przejazdem kolejowym po obu stronach jezdni zaprojektowano chodniki, a na końcu drogi powiatowej wybudowane zostanie rondo.

Wartość zadania to 17.338.552 zł. Inwestycja realizowana jest ze środków pochodzących z budżetu Powiatu Obornickiego – 1.370.516 zł, Gminy Ryczywół – 1.000.000 zł oraz dofinansowania z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych – 14.968.035 zł

Z Ryczywołu Wojewoda wraz z samorządowcami udali się do Stobnicy, gdzie odbywa się przebudowa mostu na rzece Kończak. Koszt tego zadania to blisko 1,9 mln zł. Inwestycja realizowana jest ze środków Powiatu Obornickiego przy wsparciu z rezerwy subwencji ogólnej w wysokości 760 tys. zł. Po przebudowie most ma spełniać aktualnie wymagane parametry wytrzymałościowe i eksploatacyjne. Przebudowane zostaną także dojazdy do przeprawy oraz umocnione zostanie koryto rzeki i skarpy.

Realizacja inwestycji jest bardzo ważna, ponieważ droga powiatowa nr 1847P, w ciągu której zlokalizowany jest most na rzece Kończak jest jedynym szlakiem komunikacyjnym prowadzącym do Obrzycka, aż do połączenia z drogą wojewódzką Szamotuły – Piotrowo. Jest to także jeden z głównych ciągów komunikacyjnych pomiędzy Powiatem Obornickim i Powiatem Szamotulskim, ważny także pod względem turystycznym.

Ostatnim punktem wizyty było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Obornikach, które od kilku dni funkcjonuje w nowym budynku. Zakres tej inwestycji obejmował adaptację pomieszczeń, w których znajdował się wcześniej m.in. lokal gastronomiczny na potrzeby urzędu. W wyremontowanej części powstało kilkanaście biur, w których mieszkańcy Powiatu Obornickiego będą obsługiwani w zdecydowanie bardziej komfortowych warunkach, niż miało to miejsce dotychczas. Środki, które przeznaczono na ten cel to 1.282.890 zł. Wysokość dofinansowania z rządowego Funduszu wyniosła 1.006.093 zł.

Wojewoda Michał Zieliński podczas zapoznawania się z efektami zrealizowanych już prac, podkreślał rolę rządowych programów w procesie zrównoważonego rozwoju Wielkopolski.
Każdą z inwestycji, którą miałem dziś okazję zobaczyć łączy jedno – mają one za zadanie służyć mieszkańcom. Rządowy Fundusz Inwestycji Strategicznych daje nowe rozwiązania dla samorządów i jak widać, Powiat Obornicki dobrze z tego korzysta – mówił Wojewoda.