Właśnie mija rok, odkąd w Powiecie Obornickim stanęło pierwsze „nakrętkowe serce” przed budynkiem Starostwa Powiatowego. Dziś na charakterystyczne czerwone kosze natknąć się można w wielu miejscach – przed instytucjami, szkołami, sklepami, czy świetlicami wiejskimi. Na terenie samej Gminy Oborniki znajduje się już około 20 pojemników na nakrętki, a kolejne wciąż przybywają. Akcja zapoczątkowana w naszym regionie przez Powiat Obornicki przeniosła się także na inne powiaty, m.in. wągrowiecki czy szamotulski.

Bardzo cieszymy się, że nasza inicjatywa spotkała się z tak pozytywnym odzewem oraz, że w ślad za nami poszło wiele innych podmiotów. Korzystają na tym wszyscy. Wśród mieszkańców zwiększyła się świadomość w zakresie segregacji śmieci i recyklingu, a przy tym możemy wesprzeć działania charytatywne – komentuje Starosta Zofia Kotecka.

Do tej pory tylko w jednym sercu znajdującym się przed Starostwem Powiatowym, zostało zebranych ok. półtora tony nakrętek. Oznacza to, że według uśrednionych wyliczeń do serca wrzuconych zostało około 700 tys. nakrętek.

Dochód ze sprzedaży firmom recyklingowym zebranych nakrętek przekazywany jest na rzecz obornickiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej „Przyjaciel”. Zbiórka przeprowadzona jest w ramach akcji „Okaż serce – wrzuć nakrętkę!”, której głównym zadaniem jest wsparcie niepełnosprawnych dzieci i młodzieży z powiatu obornickiego.

Kosze w kształcie serca przeznaczone są na wszelkie plastikowe nakrętki, bez względu na kształt czy kolor. Mogą to więc być nakrętki po napojach lub chemii gospodarczej. Gdy pojemnik zostanie zapełniony, nakrętki zostaną przekazane do firmy recyklingowej, która przerabia je na surowiec wtórny. Początkowo powstaje z nich plastikowy granulat, z którego można wyprodukować nowe nakrętki, plastikowe obudowy urządzeń elektronicznych, a także opakowania i rury PCV.