Powiat Obornicki znalazł się w gronie 21 sygnatariuszy porozumienia, którego celem jest wspólny zakup gazu. Samorządy i instytucje z obszaru centralnej Wielkopolski wspólnie wybiorą dostawce gazu ziemnego, chcąc zadbać w ten sposób o korzystną cenę i pewność dostaw.

Powiaty poznański i obornicki, a także dwanaście gmin współtworzących samorządowe stowarzyszenie Metropolia Poznań, podpisało w poniedziałek porozumienie o wspólnym przeprowadzeniu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na kompleksową dostawę gazu ziemnego. Do porozumienia przystąpiły też ośrodki sportu, kultury, biblioteki i zakład gospodarki komunalnej. W sumie 21 podmiotów utworzyło grupę zakupową, której celem jest znalezienie wspólnego dostawcy, a dzięki temu uzyskanie stabilizacji dostaw paliwa gazowego oraz zakupu w możliwie najniższej cenie.

Zamówionego gazu będzie znacząco więcej, liczymy więc, że cena jednostkowa powinna być niższa – spodziewa się Jan Grabkowski, wiceprezes Metropolii Poznań i starosta poznański – Moim zdaniem, przy tak dużej grupie jesteśmy na silnej pozycji negocjacyjnej. W samorządzie każdy grosz się liczy. Tańszy gaz dla powiatu czy gminy to też zysk dla mieszkańców, bo jeśli mniej wydamy np. na utrzymanie szkół, to więcej będziemy mieli na inne cele. Razem zadbamy by kupić gaz dobrej jakości i niedrogi.

Do porozumienia przystąpiły gminy Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kórnik, Luboń, Mosina, Puszczykowo, Oborniki, Skoki, Suchy Las i Szamotuły – wszystkie należą do Metropolii Poznań. Członkiem stowarzyszenia jest też powiat poznański. Z obszaru Metropolii są również Zakład Gospodarki Komunalnej Szamotuły, Biblioteka Miejska w Puszczykowie, Mosińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, Mosiński Ośrodek Kultury, Gminny Ośrodek Kultury w Komornikach, Biblioteka Publiczna Gminy Komorniki oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kleszczewie, które także chcą zadbać o pewność dostaw i niskie ceny.

Przygotowanie i przeprowadzenie przetargu będą zadaniem Metropolii Poznań oraz firmy Enmedia. Z wyłonionym dostawcą każdy samorząd i instytucja podpiszą umowy. Będą one obejmowały rok 2023 bądź lata 2023-24. Przyjęty harmonogram zakłada rozpisanie przetargu w połowie lipca, a miesiąc później zostaną otwarte oferty. Do końca września z wybraną w przetargu firmą mają zostać podpisane umowy.