W środę, 25 lutego w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Oborniki odbyło się spotkanie autorskie, promujące kolejny numer Obornickich Zeszytów Historyczno-Kulturalnych. Publikacja stworzona wspólnie przez Wicestarostę Obornickiego Waldemara Cyranka i Sekretarza Gminy Oborniki Krzysztofa Nowackiego jest podsumowaniem 25-letniej historii Plebiscytów Sportowych Ziemi Obornickiej.

„Obornickie Osobowości Sportowe (1994-2018)” to tytuł najnowszej pozycji z cyklu Obornickich Zeszytów Historyczno-Kulturalnych, wydawanych przez Urząd Miejski w Obornikach. Pomysłodawcą publikacji był śp. Tadeusz Ratajczak oraz Wicestarosta Waldemar Cyranek, wieloletni organizatorzy obornickich Plebiscytów Sportowych.
Pomysł napisania tej książki zrodził się po organizacji 10. edycji plebiscytu sportowego. Jednak nie doszedł wówczas do skutku. W kolejnych latach wielokrotnie namawiałem Tadeusza, byśmy stworzyli taką publikację. Dziś Tadeusza nie ma wśród nas, ale ja dotrzymałem danej mu obietnicy i napisałem tę książkę wspólnie z Krzysztofem Nowackim – wspominał podczas spotkania Wicestarosta Waldemar Cyranek.

Gdyby nie to, że Tadeusz rozpoczął zbieranie informacji od żyjących wówczas obserwatorów wydarzeń minionych lat, dziś historia obornickiego sportu byłaby bardzo uboga i wręcz zapomniana a bohaterowie tamtych lat dziś byliby bezimiennymi postaciami, zwykłymi mieszkańcami naszej gminy – zauważył sekretarz Gminy Oborniki, Krzysztof Nowacki.

Podczas spotkania padło wiele ciekawostek, anegdot i wspomnień, związanych z organizacją Plebiscytów. Na koniec autorzy publikacji przy kawie i słodkim poczęstunku złożyli pamiątkowe wpisy w książkach przekazanych uczestnikom spotkania.