Na prom do Niemiec, a następnie do Afryki wyruszył w niedzielę wóz strażacki kupiony dzięki zbiórce pieniędzy zainicjowanej przez Jakuba Walkowiaka, strażaka z Grodziska Wielkopolskiego. Pojazd posłuży strażakom w Tanzanii. W przeprowadzeniu tej wyjątkowej akcji swój wkład miał m.in. mieszkaniec Powiatu Obornickiego Adam Maliński, który na co dzień pełni funkcję Powiatowego Koordynatora ds. współpracy międzynarodowej.

Zbiórka na wóz strażacki dla jednostki OSP w Afryce została zainicjowana w 2016 roku przez strażaka Jakuba Walkowiaka pod patronatem Fundacji Gasimy Afrykę. W lipcu 2019 roku udało się zakupić samochód o odpowiednich parametrach technicznych, odpowiadających warunkom działania w Afryce. Z powodu pandemii i konieczności zebrania wyposażenia technicznego  dopiero  w sierpniu  2021 udało się zorganizować transport  morski do Afryki z portu w Bremerhaven w Niemczech. W przygotowaniach do podróży przez Niemcy pomagali: Birgit Putensen, Matthias Lippe, Bjorn Heibult, Bernd Bruno Baumbach.

W podróż wozem strażackim spod Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grodzisku Wielkopolskim do portu w Bremerhaven udali się wraz inicjatorem akcji Jakubem Walkowiakiem wspierający go wolontariusze – Jarosław Stachowiak, Andrzej Cebernik i Adam Maliński. Po dotarciu na miejsce wóz został załadowany na statek, który uda się do Afryki. Oficjalne przekazanie pojazdu druhom z Tanzanii nastąpi we wrześniu.

Zdjęcie: KP PSP Grodzisk Wielkopolski.