1 marca obchodzimy, wprowadzone 3 lutego 2011 roku, święto państwowe, poświęcone Żołnierzom Wyklętym, czyli bohaterom antykomunistycznego podziemia. W obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego walczyli nie tylko uzbrojeni żołnierze, ale także zwykli obywatele i harcerze.

W 1946r. to właśnie oborniccy harcerze przeprowadzili spektakularną akcję, podczas której zamalowali farbą pomnik przyjaźni polsko-radzieckiej, manifestując sprzeciw wobec panującego systemu. Na terenie skweru Żołnierzy Wyklętych przy ul. Piłsudskiego w Obornikach znajduje się tablica, upamiętniająca działania obornickich harcerzy, wśród których znaleźli się Henryk Andrzejewski, Jerzy Cherempiński, Marian Gaertner, Henryk Konieczny i Bronisław Kuligowski.

Oddając hołd obornickim harcerzom i żołnierzom wyklętym, Starosta Zofia Kotecka, Burmistrz Obornik Tomasz Szrama oraz Radna Rady Miejskiej Barbara Bacic-Gaertner złożyli kwiaty i znicz pod tablicą, upamiętniającą wydarzenia z 1946r.