Na terenie całego Powiatu Obornickiego trwają akcje pomocowe dla ogarniętej wojną Ukrainy. Poniżej zamieszczamy najważniejsze informacje dotyczące oficjalnych zbiórek, porady dla wolontariuszy oraz komunikaty dla przybywających do naszego kraju obywateli Ukrainy. Z uwagi na dynamiczny rozwój sytuacji, komunikaty będą na bieżąco aktualizowane.

INFORMACJE OGÓLNE

Osoby przybywające z Ukrainy od 24 lutego powinny w ciągu 4 dni zgłosić się do właściwych urzędów gmin celem rejestracji. Pobyt w Polsce  zgłaszany jest na podstawie paszportu lub karty granicznej.

Do punktów recepcyjnych (na terenie m. Poznań) powinny się udać tylko osoby nie mające gdzie nocować i przebywać, które przekroczyły granicę z RP po 24.02.2022 r., zostaną one skierowane do miejsc zakwaterowania wskazanych przez służby Wojewody Wielkopolskiego – koszty pobytu pokrywa skarb państwa.

Uchodźcy przebywający już i teraz pod opieką osób / rodzin / organizacji pozarządowych –  przebywają na terenie powiatu na koszt osób organizujących / fundujących pobyt na terenie RP – na dzień dzisiejszy nie ma możliwości refundacji pobytu.

Wszystkim uchodźcom przybyłym na teren RP po 24.02.2022 r. przysługuje prawo do bezpłatnych usług medycznych.

ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ

Люди, які приїжджають з України з 24 лютого, повинні протягом 4 днів з’явитися до відповідних муніципальних органів для реєстрації. Про перебування в Польщі повідомляється на підставі паспорта або прикордонної картки.

До пунктів прийому (у м. Познань) мають звертатися лише ті, кому ніде зупинитися та зупинитися, які перетнули кордон з Республікою Польща після 24 лютого 2022 року, вони будуть направлені до житла, зазначеного службами Великопольський воєвода – витрати на проживання покриваються з скарбниці країн.

Біженці, які вже перебувають під опікою людей / сімей / неурядових організацій – перебувають у повіті за рахунок осіб, які організовують / фінансують своє перебування на території Республіки Польща – на сьогоднішній день неможливо повернути їм вартість проживання.

Усі біженці, які прибули на територію Республіки Польща після 24 лютого 2022 року, мають право на безкоштовні медичні послуги.


JAK MOŻNA POMÓC?

 

◊ GMINA OBORNIKI ◊

W czwartek rano z Obornik wyjedzie samochód Caritas Polska, który zawiezie na granicę materiały opatrunkowe, oraz produkty dla małych dzieci. Dlatego do środy wieczora zbierane są przede wszystkim:
– środki opatrunkowe (bandaże, plastry itp.)
– koce
– maści przeciwko obtarciom
– latarki
– powerbanki
– produkty dla dzieci takie jak m.in.: pieluchy, mokre chusteczki gotowe obiadki w słoiczkach, mleko w proszku itp.

Wszystkie produkty można dostarczać do Gminnego Punktu Zbiórki, który mieści się wObornickim Ośrodku Kultury (sala kameralna), Urzędu Miejskiego w Obornikach i Parafii Miłosierdzia Bożego.

Nie wiesz co kupić, wpłać środki na zrzutkę

Jeśli pragniesz pomóc, możesz również wpłacić pieniądze na zrzutkę lub konto bankowe. Zgromadzone tam środki utworzą fundusz, umożliwiający wsparcie uchodźców osiedlających się w Obornikach. Pozwoli na zapewnienie indywidualnych potrzeb rodzin, jak np. zakup specjalistycznych leków, czy produktów, które wcześniej nie dotarły do punktu zbiórki.

Wpłać na Zrzutka.pl Mieszkańcy Gminy Oborniki solidarni z Ukrainą

lub na specjalne subkonto: 64 1090 1391 0000 0001 4802 6895
Stowarzyszenie Wspólnota Wolontariuszy Hospicyjnych „Ludzki Gest” im. Jana Pawła II w Obornikach.

 

◊ GMINA ROGOŹNO ◊

Gminny Punkt Zbiórki darów dla Ukrainy znajduje się w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Rogoźnie przy ulicy Kościuszki 41B. Zbiórka tylko nieużywanych rzeczy jest prowadzona od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00

W ramach zbiórki można dostarczyć:
– generatory prądu
– powerbanki
– latarki wraz z bateriami
– koce
– karimaty
– śpiwory
– pościele i prześcieradła
– kołdry termiczne
– ręczniki
– środki czystości (pasta + szczoteczki do zębów, mydło w płynie, szampony, papier toaletowy, podpaski, ręczniki papierowe)
– czajniki elektryczne
– naczynia jednorazowe (kubki, talerze, sztućce)
– worki na śmieci
– apteczki samochodowe
– środki dezynfekcyjne i opatrunkowe (bandaże, plastry, opatrunki jałowe, środki odkażające itp.)
-wodę w butelkach

Zebrane rzeczy zostaną przekazane do zaprzyjaźnionej Gminy Tulczyn na Ukrainie oraz uchodźców, którzy przybędą na teren Gminy Rogoźno.

 

◊ GMINA RYCZYWÓŁ ◊

Urząd Gminy w Ryczywole prowadzi zbiórkę pomocy rzeczowej dla obywateli Ukrainy. Zbiórka prowadzona jest w Gminnym Ośrodku Kultury w Ryczywole (wejście od tyłu budynku), od poniedziałku do piątku w godzinach od 12:00 do 19:00.

W ramach zbiórki można dostarczyć:
– Żywność długoterminową: konserwy, olej, cukier, makarony, mąka, kasza, ryż, herbata, kawa, słodycze, warzywa/owoce w puszkach…
– Kosmetyki i chemię: żele pod prysznic, szampony, mydła, szczoteczki i pasty do zębów, kremy ochronne, podpaski, pampersy dla dzieci, płyny do prania
– Środki opatrunkowe oraz leki: gazy jałowe, kompresy jałowe, opaski dziane, bandaże elastyczne, ampułki soli fizjologicznej, środki odkażające, rękawiczki jednorazowe, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne
– Przedmioty codziennego użytku: koce, poduszki, kołdry, pościele, ręczniki

Na chwile obecną nie jest zbierana odzież.