Informacja ma charakter działania prewencyjnego, aby w przypadku wystąpienia zdarzenia radiacyjnego mieli Państwo świadomość, gdzie się zgłosić, aby otrzymać preparat.

Obecnie nie ma żadnego zagrożenia radiacyjnego dla naszego kraju.

Akcja dystrybucji tabletek zostanie rozpoczęta w przypadku sytuacji awaryjnej związanej z zagrożeniem napromieniowaniem od chmury radioaktywnej i po wydaniu odpowiedniego rozporządzenia Wojewody Wielkopolskiego w tym zakresie. W momencie wystąpienia skażenia radiacyjnego mieszkańcy zostaną powiadomieni o tym fakcie poprzez alert RCB oraz gminne systemy SI SMS. Na sygnał władze gmin uruchomią dystrybucję tabletek. Dopiero wówczas osoby do 60 roku życia (ze względów medycznych), przebywające na terenie gmin: Oborniki, Rogoźno i Ryczywół powinny udać się do wyznaczonego punktu dystrybucyjnego celem pobrania tabletek ze stabilnym jodem.

Poniżej podajemy do publicznej wiadomości wykaz punktów wydawania tabletek jodku potasu na terenie poszczególnych gmin:

GMINA OBORNIKI:

1. Nr 1 – Urząd Miejski w Obornikach, Oborniki ul. Piłsudskiego 76;
  2. Nr 2 – Starostwo Powiatowe w Obornikach, Oborniki ul. 11 Listopada 2a;
  3. Nr 3 – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Wojska Polskiego w Obornikach, Oborniki ul Szkolna 7;
  4. Nr 4 – Szkoła Podstawowa nr 3 im. A. Mickiewicza w Obornikach, Oborniki ul. Czarnkowska 57;
  5. Nr 5 – Szkoła Podstawowa Nr 4 im. UNICEF w Obornikach, Oborniki ul. Obrzycka 88;
  6. Nr 6 – Świetlica Wiejska w Bogdanowie, 64–600 Bogdanowo 29a;
  7. Nr 7 – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Objezierzu, 64–600 Objezierze 8;
  8. Nr 8 – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kiszewie, 64–607 Kiszewo 51;
  9. Nr 9 – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Maniewie, 64–605 Maniewo 60;
  10. Nr 10 – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rożnowie, 64–600 Rożnowo ul. Dworcowa 42;
  11. Nr 11 – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Chrustowie, 64–606 Chrustowo 13;
  12. Nr 12 – Świetlica Wiejska w Popówku, 64–600 Popówko 6A.

GMINA RYCZYWÓŁ:

1. Nr 1 – Gminny Ośrodek Kultury w Ryczywole ul. Nowa 2, 64–630 Ryczywół;
  2. Nr 2 – Urząd Gminy w Ryczywole, ul. Mickiewicza 10, 64–630 Ryczywół;
  3. Nr 3 – Przychodnia Lekarza Rodzinnego oraz Gabinety Specjalistyczne LEXMED w Ludomach, Ludomy 1c, 64–603 Ludomy;
  4. Nr 4 – Świetlica Wiejska w Lipie, Lipa, 64–603 Ludomy.

GMINA ROGOŹNO:

1. Nr 1 – Rogoziński Centrum Kultury, ul. Wojska Polskiego 4a Rogoźno;
  2. Nr 2 – Szkoła Podstawowa Nr 3 w Rogoźnie, ul. Seminarialna 16 Rogoźno;
  3. Nr 3 – Szkoła Podstawowa Nr 3 w Rogoźnie, ul. Kościuszki 28 Rogoźno;
  4. Nr 4 – Szkoła Podstawowa Nr 2 w Rogoźnie, ul. Mała Poznańska 1 Rogoźno;
  5. Nr 5 – Szkoła Podstawowa w Pruścach, Pruśce 30;
  6. Nr 6 – Szkoła Podstawowa w Budziszewku, Budziszewko 57A;
  7. Nr 7 – Szkoła Podstawowa w Parkowie, Parkowo 6;
  8. Nr 8 – Szkoła Podstawowa w Gościejewie, Gościejewo 14.

GRUPY RYZYKA I DAWKOWANIE TABLETEK JODOWYCH W POSZCZEGÓLNYCH
GRUPACH WIEKOWYCH:

• Noworodki do 1 miesiąca życia, 16 mg – ¼ tabletki;
  • Dzieci w wieku od 1 miesiąca do 3 lat, 32 mg – ½ tabletki;
  • Dzieci w wieku od 3 lat do 12 lat, 65 mg – 1 tabletka;
  • Dorośli (do ok. 60 lat) i dzieci w wieku powyżej 12 lat, 130 mg – 2 tabletki;
  • Kobiety w ciąży i karmiące piersią (każdy wiek), 130 mg – 2 tabletki.

Pamiętajmy! Przyjmowanie preparatu jodku potasu, w sytuacji, gdy nie występuje zagrożenie nie uchroni przed ewentualnymi skutkami katastrofy radiacyjnej w przyszłości, a może doprowadzić do wielu szkodliwych dla zdrowia konsekwencji!

Przypominamy! Przyjmowanie tabletek z jodkiem potasu nie jest zalecane osobom powyżej 60 r. życia. Nie należy przyjmować preparatu bez konieczności. Tabletki są przewidziane dla wszystkich obywateli, którzy potrzebują takiej suplementacji, według wytycznych krajowego konsultanta w dziedzinie endokrynologii.

Broszura informacyjna „Profilaktyka Jodowa” zawierająca wskazówki dotyczące przyjmowania tabletek ze stabilnym jodem dostępna na stronie: https://pczk.powiatobornicki.pl/?cat=12

„INFORMATOR O POWSZECHNEJ SAMOOBRONIE LUDNOŚCI” dostępny na stronie: