We wtorek, 26 października w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy im. Antoniego Małeckiego w Obornikach odbyła się uroczysta gala z okazji jubileuszu 10-lecia działalności Stowarzyszenia Nadwarciańska Kolej Drezynowa.

Jednym z głównych punktów uroczystości, w którym udział wzięli m.in. samorządowcy, kolejarze oraz przyjaciele i członkowie Stowarzyszenia było wręczenie wyróżnień „Partner 10-lecia NKD”. Trafiły one do samorządów oraz instytucji, które od lat wspierają działalność obornickich miłośników kolei.

Stowarzyszenie Nadwarciańska Kolej Drezynowa już od dekady działa prężnie zarówno na terenie Powiatu Obornickiego, jak i kilku ościennych powiatów. Przez 10 lat swojej działalności zrealizowało wiele projektów za łączną kwotę ponad pół miliona złotych.

Naszym głównym celem było i jest promowanie bogatej tradycji i historii kolei w regionie, oraz jej aspektu turystycznego. Przez te dziesięć lat spotkaliśmy się z tysiącami dziećmi, zorganizowaliśmy pociągi, które przejechały ok. 2700 km, zorganizowaliśmy wystawy kolejek i wystawy tematyczne. Przygotowaliśmy też cztery publikacje – wymieniał podczas spotkania Prezes Stowarzyszenia, Krzysztof Springer.

Do sztandarowych projektów NKD zaliczyć można m.in. przejazd pociągu Drezyniarz z Poznania do Czarnkowa, spotkania z dziećmi w ramach cyklu „NKD z nami polubisz kolej”, organizację obornickich Katarzynek, obchody 135 i 140-lecia linii Poznań – Piła połączone z przejazdem pociągu Jubilat, przejazd pociągu Oborniczanin z Obornik do Obornik Śląskich, przejazd pociągu Krajanin na zlot kolejek wąskotorowych w Białośliwiu czy wystawy kolejek w Szamotułach i Rokietnicy.

Jubileusz Stowarzyszenia był także okazją do zaprezentowania najnowszych efektów pracy NKD, czyli piątek już publikacji. Jest to album poświęcony właśnie działalności Stowarzyszenia, zawierający fotografie z wszystkich przeprowadzonych projektów.

Stowarzyszenie z okazji 10-lecia istnienia postanowiło przyznać też wyróżnienia w postaci symbolicznych statuetek. Trafiły one do 10 partnerów, wspierających inicjatywy i działania NKD.

Nie zorganizowalibyśmy tego wszystkiego, gdyby nie nasi partnerzy. Od samego początku współpracujemy z wieloma samorządami lokalnymi, spółkami kolejowymi i Samorządem Województwa Wielkopolskiego. Wszystkim należą się ogromne podziękowania za okazane zaufanie i chęć współpracy z nami – wyjaśniał Krzysztof Springer.

W gronie wyróżnionych samorządów i instytucji znaleźli się: Powiat Obornicki, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Gmina Oborniki, Miasto Czarnków, Powiat Poznański, Biblioteka Publiczna w Obornikach, Koleje Wielkopolskie, Gminny Ośrodek Kultury w Ryczywole, Szamotulski Ośrodek Kultury, LOK-TOR.

Odbierająca wyróżnienie dla Powiatu Obornickiego Starosta Zofia Kotecka życzyła Stowarzyszeniu kolejnych lat owocnej działalności i wielu udanych przedsięwzięć, a także podzieliła się swoimi wspomnieniami na temat nieistniejącej już trasy kolejowej Oborniki-Wronki.

To dzięki Państwa pasji, niesłabnącemu zaangażowaniu oraz ciężkiej pracy już od dekady mieszkańcy Powiatu Obornickiego mogą uczestniczyć w wyjątkowych wydarzeniach, jakimi są doroczne festyny i spotkania poświęcone kolei, czy też wycieczki zabytkowym parowozem. Jednocześnie swoimi działaniami wydawniczymi pielęgnujecie Państwo pamięć o historii naszego lokalnego szlaku kolejowego, chroniąc od zapomnienia wspomnienie po epoce industrialnej, w której narodziła i rozwijała się kolej – mówiła Starosta, Zofia Kotecka.