Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Get Adobe Flash player
Powiększ/pomniejsz
Zoom in Regular Zoom out
Menu
Pogoda
Oborniki
27 czerwca 2019
Słonecznie
25°C
odczuwalna: 27°C
wilgotność: 31%
prędkość wiatru: 14 km/h NW
Prognoza 28 czerwca 2019
dzień
Częsciowo słonecznie, przelotne deszcze
27°C
noc
Przeważnie czysto
12°C
Prognoza 29 czerwca 2019
dzień
Częściowo słonecznie
30°C
noc
Czysto
16°C
 
ŚCIEŻKA ROWEROWA
JARACZ MŁYN – BAGNA CHLEBOWO

Szlak rowerowy ma długość ok. 36 km i ma kształt pętli. Rozpoczyna się i kończy na terenie Muzeum Historii Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego w Jaraczu.
Ścieżka prowadzi leśnymi drogami Puszczy Noteckiej (Puszczy Obornickiej) przez historyczne wioski Wiarduki i Ninino do miejscowości Ryczywół. Z Ryczywołu przez Ludomy i wieś Lipa dociera do zabudowań osady Chlebowo i dalej na tereny Rezerwatu BAGNA CHLEBOWO. Powrót przez Chlebowo i całą, ciągnącą się 3 km wieś Lipa – koło Ośrodka Wypoczynkowego w Piłce Młynie do Muzeum w Jaraczu. Szlak przebiega drogami leśnymi przez lasy puszczańskie, drogami gruntowymi na terenie rezerwatu oraz utwardzonymi drogami powiatowymi. Oznakowany jest kolorem czerwonym.

1. Muzeum Historii Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego to Oddział Muzeum Narodowego Przemysłu Rolno – Spożywczego w Szreniawie.
Muzeum czynne jest od wtorku do soboty w godzinach od 9:00 – 15:00; nieczynne w poniedziałki i dni poświąteczne, a w niedziele i święta czynne od 11:00 – 17:00.
Muzeum Jaracz Młyn położone jest nad zalewem rzeki Wełny w Puszczy Noteckiej. Muzeum usytuowane jest w zespole budynków dawnej osady młyńskiej pochodzącej z XIX wieku. W Domu Młynarza znajduje się wystawa pt. „Historia społeczno – gospodarcza młynarstwa.” W dwupiętrowym młynie wodnym wraz z typowym wyposażeniem znajduje się ekspozycja przemysłowej techniki młynarskiej. W stajni przymłyńskiej – ekspozycja z dziedziny historii młynarstwa.

Z Muzeum Młynarstwa szlak rowerowy prowadzi leśną drogą na północ wprost do Puszczy Noteckiej.

2. Po prawej stronie ścieżki znajduje się koryto rzeki Wełny oraz rezerwat przyrody o tej samej nazwie. Po przejechaniu około 2,5 km można zobaczyć poprzecznie przecinającą drogę przesiekę, którą kiedyś przebiegała trasa torów kolejki wąskotorowej do zwózki drewna. Drewno było wożone na specjalnych wózkach, które miały małe, w kształcie walca kółka (rolki). Drewno na wózkach było ciągnione przez zaprzęg konny do stacji kolejowej w Parkowie.

3. Dalej szlak przebiega na północ przybliżając się po lewej stronie do koryta rzeki Flinty. W odległości 4 km przechodzi skrajem puszczy na teren pól i łąk. Otulina puszczy stanowi dobre warunki wzrostu okazałych gatunków drzew, które można zobaczyć bezpośrednio przy leśnej drodze. Sosny, dęby i brzozy nie są pomnikami przyrody, ale stanowią ładny akcent krajobrazu.

4. Miejscowość Wiardunki dawniej nazywała się Jordanowice i była własnością biskupa poznańskiego Jordana. Została kupiona za wiardunek i nowy właściciel tak właśnie nazwał miejscowość. Wiardunek była to średniowieczna jednostka wagowa i obrachunkowa. Oznaczała ćwierć grzywny. A ćwierć grzywny to było 49 g złota. Miejscowość liczy kilkudziesięciu mieszkańców, w budynku szkolnym znajdują się warsztaty terapii zajęciowej dla niepełnosprawnych, jest kaplica – filia kościoła z Ryczywołu oraz remiza strażacka, przed którą znajduje się ostatnio odnowiona okazała figura Serca Jezusowego.

5. Drogą powiatową na północ dojeżdża się po około 7 km do skrzyżowania z drogą powiatową Rogoźno-Ryczywół w miejscowości Ninino. Wcześniej przejeżdżamy przez częściowo nieczynną linią kolejową Rogoźno-Krzyż. Po prawej stronie widać aleję kasztanową w stanie dość kiepskim zaatakowaną przez szkodniki kasztana. Nazwa Ninina oznacza „nic” ale jest tam kilka ładnych domów i dawny folwark z dużym budynkiem rezydencyjnym. Krzyż na skrzyżowaniu został postawiony za czasów Pierwszego Rozbioru Polski pod koniec XVIII w.

6. Po przejechaniu około11 km droga powiatowa przecina rzekę Flintę. Flinta jest dopływem Wełny, a kiedyś nazywała się Golnica. Nazwę zmienili prusacy, ale starsi mieszkańcy do dzisiaj używają starej, słowiańskiej nazwy pochodzącej od okolicy po której rzeka płynie. Są to w większości tereny bezleśne – łąki i pola czyli golizna.

7. Tereny nad Flintą są odwodnionymi bagnami. Około 200 lat temu zostały zmeliorowne. Powstała sieć kanałów i rowów oraz liczne stawy. W okresie po II Wojnie Światowej większość z tych urządzeń uległa zniszczeniu. Teraz przywracane są tego typu urządzenia, budowane są stawy i prowadzona jest gospodarka wodna i rybacka.

8. Ryczywół (13 km od Jaracza) został zbudowany jako miasto prywatne w XV wieku i pierwotnie nosił nazwę Nowy Ostrów. Zabudowa miejscowości jest typowo miejska, chociaż w okresie międzywojennym Ryczywół utracił prawa miejskie. Obecnie jest to siedziba gminy wchodzącej w skład Powiatu Obornickiego.


9. Kościół pw. Św, Mikołaja i Św. Anny w Ryczywole powstał w latach 1924-1926 na miejscu poprzedniej, starszej świątyni. Budynek kościoła jest przykładem ciekawej architektury i jak na kościół wiejski posiada rzadko spotykane oryginalnie zaprojektowane i wykonane wnętrze.

10. Centralnym miejscem Ryczywołu jest rynek, który nosi nazwę Placu 1 Maja. Na środku znajduje się obelisk postawiony ku czci poległych żołnierzy i mieszkańców Ziemi Ryczywolskiej w latach II Wojny Światowej.

Z Ryczywołu ścieżka prowadzi w kierunku południowym do Ludom i Obornik.

11. Gorzewo to miejscowość – jak nazwa wskazuje wydarta lasom – wypalona. Znajduje się tu folwark z tuczarnią i gorzelnią. Droga prowadzi dookoła zabudowań a na terenie parku można zauważyć figurę św. Wawrzyńca. Św. Wawrzyniec ma terenie Powiatu Obornickiego najwięcej figur – ta w Gorzewie jest najmniejsza. Jest to już 16 km szlaku rowerowego.

12. Ludomy to połowa szlaku rowerowego. W tej miejscowości znajdowała się rezydencja – pałac i park znanego rodu Polskiego – Lipskich. Niemcy Lipskich wysiedlili, pałac rozebrali, a kościół przez nich wybudowany – zamknęli. Aktualny kościół pw. Jana Chrzciciela został wybudowany przez zaborców.

13. Za stawem i parkingiem obecnego kościoła znajdują się pozostałości parku Lipskich. W tym parku znajduje się budynek byłego kościoła, który obecnie pełni inne funkcje. Trzeba wjechać do parku aby go zobaczyć, a znajduje się w dobrym stanie.

14. Park jest obecnie terenem szkolnym. Znajdują się w nim boiska i budynek Zespołu Szkół.

Z Ludom szlak rowerowy przez drogę wojewódzką Oborniki-Czarnków prowadzi na południowy zachód drogą gruntową w kierunku Lipy.

15. Jadąc dalej na południowy zachód wjeżdża się do miejscowości Lipa. Była to własność Lipskich, a rodzaj zabudowy świadczy o historycznie dynamicznym rozwoju. Wzdłuż drogi powstało ponad sto gospodarstw oraz obiekty służące mieszkańcom jak np. szkoła. Na uwagę zasługuje ciekawa kapliczka, odnowiona i przebudowana w ostatnich latach.

16. Na końcu wsi kończy się droga asfaltowa i zaczyna się leśny, piaszczysty dukt. Prowadzi on prosto do Chlebowa – folwarku zajmującego się eksploatacją torfu z dużego obszaru torfowiska. Kiedyś torf był wydobywany, konfekcjonowany i sprzedawany jako opał. Obecnie torf jest eksploatowany do produkcji podłoża na cele ogrodnicze.

17. Po 25 km jazdy z Jaracza rozpoczynają się tereny torfowiskowe. Doły torfowe zwane torfiankami są wypełnione wodą. Większość torfianek jest wydzierżawiona prywatnym właścicielom na cele hodowli ryb. Między stawami biegną groble, szlak wiedzie na południe w kierunku rejonu objętego ochroną rezerwatową.

18. Atrakcyjność tego miejsca stanowi wyjątkowa fauna i flora występująca na bagnach. Do ciekawych tu rosnących należą: bagno, żabiniec-babka wodna i wełnianka.

19. Rośliną chronioną w rezerwacie jest rosiczka okrągłolistna. Ta roślina żywi się owadami. Przy pomocy odpowiednio ukształtowanych liści wabi owady, które przyklejają się do specjalnej wydzieliny. Liść się zamyka i owad zostaje strawiony i wchłonięty przez roślinę.

20. REZERWAT Bagna Chlebowo

Rezerwat ścisły, torfowiskowy, Występuje tutaj rzadka roślinność jak: rosiczka, żurawin a, bagno zwyczajne, można spotkać także liczne egzemplarze żmii zygzakowatej, bobrów oraz żurawi. Ciekawymi roślinami, które można zobaczyć w tym miejscu są: wełnianka, krwawnica, ostrzeń, rukiew wodna, siedmiopalecznik błotny, szczeć i żabiniec babka wodna. Kiedyś wyjątkową rośliną była na bagnach żółtlica drobnokwiatowa, która obecnie występuje powszechnie na terenie całego Powiatu Obornickiego. Ciekawe owady to wierzchołówka obrzeżona i zaciemka czarna. Oryginalnym motylem dość powszechnie obecnym w rezerwacie jest modraszek korydon. Na terenie rezerwatu sezonowo występują grzyby jadalne – kożlarze: topolowy, kraśniak i babka. Rezerwat jest jedynym w Wielkopolsce przykładem wysokiego torfowiska i jednym z dwóch tego typu rezerwatów w Polsce. Rezerwat obejmuje niewielki fragment torfowiska „Chlebowo”. Powstał on w celu zachowania ze względów przyrodniczych, naukowych i dydaktycznych torfowiska wysokiego typu atlantyckiego o budowie kępkowo – dolinkowej z charakterystycznymi zespołami roślin bagiennych. Torfowisko to było uznawane za jedno z największych torfowisk wysokich i przejściowych w Wielkopolsce, obecnie w większej części jest osuszone i zamarłe.

21. Z rezerwatu szlak powraca do Jaracza krótszą drogą przez Lipę w kierunku na wschód. Za miejscowością Lipa przejeżdża się przez drogę wojewódzką Oborniki-Czarnków. To już jest 32 km szlaku i trasa wiedzie ponownie drogami leśnymi w Puszczy Noteckiej. Obrzeża puszczy mają ciekawą roślinność. W lasach przy szlaku można zobaczyć przedstawiciela nielicznych storczyków występujących w Polsce – kruszczyka. Jest to roślina chroniona.

22. Lasy Puszczy Noteckiej obfitują także w grzyby. Szczególnie tereny okolic Fliny obfitują w szlachetne gatunki grzybów jadalnych jak borowiki, podgrzybki i kozaki…


23. Szlak rowerowy w okolicy Flinty objeżdża Ośrodek Wypoczynkowy w Piłce. Obiekt jest zaadaptowany z byłych zabudowań młyńskich, a na stawie młyńskim jest urządzone kąpielisko. Ośrodek służył jako miejsce wypoczynku dla dzieci. Obecnie jest nieczynny.

24. Od ośrodka w Piłce do Muzeum w Jaraczu są dwa kilometry. Trasa biegnie drogą leśną wzdłuż staro-rzecza Wełny w kierunku na wschód. Po prawej stronie widoczne są stare wyrobiska żwiru czerpanego z brzegów Wełny.

Trasa rowerowa kończy się tam, gdzie się zaczynała – na terenie Muzeum w Jaraczu.

UWAGA:
Niektóre odcinki trasy rowerowej pokrywają się z trasą znakowaną na żółto.

 


Powrót do listy

Print Friendly, PDF & Email