Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Get Adobe Flash player
Powiększ/pomniejsz
Zoom in Regular Zoom out
Menu
Pogoda
Oborniki
17 września 2019
Przeważnie pochmurnie
14°C
odczuwalna: 11°C
wilgotność: 71%
prędkość wiatru: 22 km/h W
Prognoza 18 września 2019
dzień
Częsciowo słonecznie, przelotne deszcze
15°C
noc
Przeważnie czysto
6°C
Prognoza 19 września 2019
dzień
Częsciowo słonecznie, przelotne deszcze
15°C
noc
Przeważnie pochmurno
5°C
 Kościół p.w. św. Jakuba AP. w Budziszewku

Kościół drewniany w kształcie krzyża łacińskiego wybudowany w 1755 r. z fundacji miecznika poznańskiego Władysława Tomickiego. Wewnątrz ołtarze oraz rzeźby barokowe i rokokowe z okresu budowy. Od północy i południa kościoła ulokowane zostały małe zakrystie. Przy nawie od zachodu znajduje się wieża z kruchtą w przyziemiu. Do cenniejszych elementów wyposażenia należą: ołtarz główny barokowy po połowie XVIII w. z Chrystusem Ukrzyżowanym.

W 1831 r. Adam Mickiewicz gościł w Budziszewku u Józefa i Konstancji Łubieńskich – uczestniczył w uroczystości chrztu świętego w tym kościele, jako ojciec chrzestny ich córki Marii.

Parafia erygowana XIV/XV w. Odpusty św.Jakuba Ap i św. Józefa.

 Kościół p.w. Św. Jana Chrzciciela w Ludomach

Wzniesiony w stylu neogotyckim w 1866 r. Wcześniej był to kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych. Wnętrze świątyni zdobią trzy ołtarze w stylu gotyckim z masy gipsowej. W głównym ołtarzu znajduje się obraz przedstawiający Chrzest Pana Jezusa, natomiast w lewym Matki Boskiej na desce lipowej z II połowy XVI w.

Parafia erygowana XII/XIII w. Odpust św. Jana Chrzciciela.

Strona www

 

 Kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Ludomach

Wzniesiony w 1910 roku na terenie dworskiego parku, kościół ewangelicki pozostaje skromną jednonawową budowlą z niską, czworoboczną z wieżą zwieńczoną cebulastym hełmem. Obecnie kościół ten jest zamknięty dla wiernych.

 

 

 

  

Kościół p.w. Św. Michała Archanioła w Łukowie

Kościół drewniany, wzniesiony został w 1780 r. Na uwagę zasługują głównie: obraz MB z Dzieciątkiem (XVII w.) oraz figury św. Stanisława BPA i św. Hieronima (XVII w.), figury na belce tęczowej, świecznik w kształcie putta z rogiem obfitości, anioł z trąbą i tablicą X przykazań, ambona i chrzcielnica zrobiona z jednego pnia (XVIII w.). W kruchcie kościoła znajduje się tablica upamiętniająca ostatnią pasterkę Adama Mickiewicza w Polsce, którą spędził w tej świątyni.

W kościele obraz DOBREJ ŚMIERCI Wacława Graffa z 1753 r.

W domu parafialnym skromna Izba Pamięci im. Franciszka i Adama Mickiewiczów, którą można zobaczyć po uprzednim skontaktowaniu się pod numerem telefonu (0.61) 297 14 23

Parafia erygowana XIV w. Odpust św. Michała Archanioła. Obecnie filia parafii z Rożnowa.

Msze św. w niedzielę i święta 9:45.

 

 Kościół p.w. Św. Bartłomieja w Objezierzu

Kościół objezierski wzniesiono w stylu romańskim w XII/XIII w. Kościół wraz z zabytkami i epitafiami świadczy o wyjątkowym znaczeniu Objezierza, panujących rodów ziemiańskich i instytucji kościelnych. Najdawniejszym świadectwem kościoła jest romańska podbudowa nawy i wieży kościelnej, wykonana z ciosów granitowych. Obecny kościół z cegły palonej został wzniesiony w 1550 r. Do najciekawszych zabytków należą: 3 ołtarze – główny z obrazem Maryi Panny nieznanego malarza z XVIII w., boczny św. Klemensa i boczny MB z Dzieciątkiem Jezus jako Matki Boskiej Objezierskiej. W kaplicy Serca Jezusowego 2 nagrobki z XVI w. Andrzeja Objezierskiego i jego żony Anny. W południowej kruchcie znajduje się kamienna kaplica skonstruowana z części prasłowiańskiego żarna.

Parafia erygowana XII/XIII w. Odpusty św. Bartłomieja i św. Klemesa P.

Strona www


 
Kościół p.w. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Obornikach

Kościół orientowany, neogotycki wzniesiony na przełomie XIX/XX w. Początkowo zbór ewangelicki w 1945 r. przekazany katolikom. W 1972 r. parafia została erygowana i nastąpiła uroczysta konsekracja ołtarza, a w 1977r. założono nowe witraże.

Odpust św. Józefa.


 

 

 


Kościół p.w. Świętego Krzyża w Obornikach

Kościół zbudowany w konstrukcji szachulcowej w 1767 r. Jest to kościół jednonawowy, z węższym prezbiterium i dobudowaną do niego zakrystią. Wyposażenie późnobarokowe i rokokowe w większości z okresu budowy kościoła. W ołtarzu głównym krucyfiks o tradycjach gotyckich z poł. XVI.

Parafia erygowana w 1978 r. Nowy kościół pw. Miłosierdzia Bożego

Strona www


 

 Kościół p.w. NMP Wniebowziętej w Obornikach

Najstarszy zabytek Obornik wzniesiony na przełomie XV i XVI w. W bryle późnogotycki, orientowany. Z okresu budowy kościoła pochodzi portal w wieży i sama wieża. Warte zobaczenia: późnobarokowy ołtarz z poł. XVIII w. z obrazem Wniebowzięcia N.M. Panny z XVIII/XIX a także krucyfiks z XVII w.

Parafia erygowana w XI/XII w. Odpust w święto NMP Wniebowziętej.

 

 

 

 


Kościół p.w. NMP Królowej Świata w Parkowie

Pierwszy kościół parafialny został wybudowany z drewna. Erekcja jego nastąpiła w roku 1448. Fundamenty pod dzisiejszy kościół murowany zostały położone w 1781 r. W 1802 r. budowa kościoła zastała zakończona. W czasie I wojny światowej Niemcy zabrali z kościoła 2 dzwony i cynowe piszczałki. W 1924 r. zakupiono 2 dzwony – Wojciech i Stanisław. Wewnątrz kościoła znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej Parkowskiej pochodzenia pędzla nieznanego malarza włoskiego z przełomu XVII/XVIII w.

J.E. Ks. Kardynał Stefan Wyszyński prymas Polski dekretem z dnia 4.06.1963 r. ustanowił odpust Matki Boskiej Królowej Świata na dzień 31.05. Odtąd co roku w Sanktuarium Maryjnym obchodzony jest odpust ku czci Matki Boskiej Królowej Świata.

Parafia erygowana XIV w.

 

 
Kościół p.w. św. Stanisława Bp. w Pruścach

Fundowany w XIV w. kościół drewniany, 1421 r. erekcja parafii, 1808 r.- pożar kościoła, 1869-71 – kościół murowany, 1872 – ołtarz św. Stanisława B., 1873 – poświęcenie kościoła.

W czasie II wojny światowej (1941-45) kościół był magazynem nart, w 1977 – nawiedzenie Marii w obrazie Jasnogórskim, nowe tabernakulum, 1978 – konsekracja ołtarza, 1980 – renowacja ołtarza.

Parafia erygowana 1421 r.

 

 Kościół p.w. św.Mikołaja w Maniewie

Do połowy w XIX parafia w Radzimiu, tamże w 1230 roku fundacja pierwotnego kościoła w grodzie kasztelańskim. Obecny kościół murowany wzniesiony w 1876 roku. W ołtarzu bocznym obraz Matki Bożej z dzieciątkiem – być może z pierwotnego kościoła w Radzimiu. Relikwiarz w ołtarzu głównym w kształcie popiersia św. Mikołaja.

Parafia erygowana w Radzimiu, przeniesiona w XIX w. Odpust św. Mikołaja i Matki Bożej Anielskiej.

 

 

 

 


Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP w Słomowie

Fundowany przez erwarda ze Słomowa w 1396 roku pierwotnie drewniany. Obecny wybudowany w 1906 roku z fundacji Jana Turno, murowany, neoklasycystyczny. Sufit malowany 48 scen z życia Najświętszej Maryi Panny.

Parafia erygowana XIV w. Odpust Wniebowzięcie NMP.

Msze św. w niedziele i święta 11:00

 

 

 Kościół p.w. Św. Ducha w Rogoźnie

Budowę kościoła rozpoczęto w 1808r. a wznoszenie fasady zakończono statecznie w 1839r. Początkowo był to zbór ewangelicki, na kościół katolicki został przeznaczony w 1945 r. Jest to kościół zbudowany w stylu późnoklasycystycznym z neoromańską fasadą. W zwieńczeniu czworoboczna wieżyczka z zegarem. W oknach XIX-wieczne witraże przedstawiające Chrystusa Zwycięzcę oraz Św. Piotra i Pawła. Szafa organowa pochodzi z I połowy XIX w. Przy kościele drewniana dzwonnica z trzema dzwonami z XVIII w.

Parafia erygowana 1965 r. Odpust: Zesłanie Ducha Świętego.

Msze św. w niedziele i święta: 7:30 9:00 10:30 12:00 18:00

 

 

 Kościół p.w. Św. Wita w Rogoźnie

Wzmiankowany w 1256 r., w kształcie obecnym wzniesiony wg tradycji około 1526 przez Andrzeja Dołęgę – Kretkowskiego, starostę rogozińskiego. Odbudowany po pożarze w 1608 r. i 1668. Z tego czasu pochodzi zakrystia i skarbiec późnogotycki, pseudobazylikowy o trzech nawach. W nawie głównej i prezbiterium sklepienie gwieździste, w nawach bocznych krzyżowe, w zakrystii i skarbcu – kolebkowe. W łuku tęczowym krucyfiks z XVII w. W 1862 r. dobudowano kruchtę. Obecny wystrój wnętrza z XVIII i XIX w. Warte zobaczenia są: neogotycki czteroskrzydłowy ołtarz główny z 1897 r., późnobarokowy ołtarz boczny z herbem Radwan – Zebrzydowskich z ok. 1700 r., chrzcielnica gotycka z pierwszej połowy XV w. z enkolpionami z XII w, rzeźba Chrystusa Frasobliwego z XVI w. Przy kościele stylizowana grota Matki Boskiej i drewniana dzwonnica z lat 50-tych XX w. (jeden z dzwonów pochodzi z 1613 r.).

Parafia erygowana przed 1256. Odpust św. Wita i Matki Bożej Różańcowej.

Msze św w niedziele i święta: 7:00 8:00 10:00 11:15 18:00

Strona www

 

 Kościół p.w. Św. Katarzyny w Rożnowie

Obecny kościół został wzniesiony przed 1798 r. i poświęcony 28 X 1798 r. Nad tabernakulum znajduje się słynący łaskami obraz św. Anny Samotrzeciej z XVII w. Na ołtarzach znajdują się figury pochodzące z XVIII w. i przedstawiające św. Piotra, św. Pawła, Jana Chrzciciela, Zachariasza, św. Jacka, św. Rocha, św. Józefa, Jana Nepomucena.

Przy kościele grób Franciszka Mickiewicza, pomnik Powstańców Wielkopolskich, dzwonnica murowana.

Parafia erygowana XIV w. Odpust św. Katarzyny.

Strona www

 

 


 

Kościół św. Mikołaja w Ryczywole

Kościół wybudowany w latach 1923 – 1925 Utrzymany w stylu neobarokowym z 39 – metrową wieżą. Wnętrze kościoła zdobią obrazy św. Mikołaja o cechach barokowych, św. Anny Samotrzeciej, Matki Boskiej z Dzieciątkiem z 1616 r. Do dziś w kościele znajdują się srebrna, pozłacana monstrancja oraz kielich, pochodzące z roku 1653.

Parafia erygowana XIV w. Odpust św. Mikołaja i św. Anny.


 

 

 


Kościół Podwyższenia Św. Krzyża w Wełnie

Obecny kościół należy do najcenniejszych zabytków budownictwa drewnianego w Wielkopolsce. Został wzniesiony w 1727 r. na planie krzyża łacińskiego oraz otoczony tzw. sobotami, tj. krytym gankiem obiegającym dookoła nawę i wieżę. Wnętrze kościoła wypełnia jednolita dekoracja architektoniczno-malarska obejmująca polichromię ścian, stropów oraz ołtarzy, stalli i konfesjonałów. Polichromia wykonana przez franciszkanina Adama Swacha z Poznania, autora wielu polichromii w kościołach Wielkopolski i całego kraju. Przedstawia ona głównie sceny związane z kultem Krzyża Świętego, postać Chrystusa, 12 apostołów i 4 ewangelistów. Z wyposażenia na uwagę zasługuje: kropielnica granitowa z XVIII w., drewniany krzyż procesyjny z pierwszej połowy XVIII w., cztery świeczniki toczone z drewna z tego okresu. Obiekt został wpisany do rejestru zabytków i objęta patronatem UE.

Odpust: Podwyższenie Krzyża Świętego. Obecnie filia parafii z Parkowa.

Kościół Najświętszego Jezusa i św. Anny w Kiszewie

Parafia erygowana XIV w. Odpust św. Anny. Na terenie parafii Kaplice: Świętej Rodziny w Bąblinie, Stowarzyszenia Rodziny Serca Miłości Ukrzyżowanej w Bąblińcu, św.Wojciecha w Stobnicy

 

 


 

KLASZTOR – Dom Misyjno-Rekolekcyjny Misjonarzy Św. Rodziny w Bąblinie

Dawny obiekt wypoczynkowy pracowników kolejowych z Poznania przekazany na rzecz Zakonu.Print Friendly, PDF & Email