Get Adobe Flash player
Powiększ/pomniejsz
Zoom in Regular Zoom out
Menu
Pokaz slajdów
Pogoda
Oborniki
19 stycznia 2018
Słonecznie
1°C
odczuwalna: 0°C
wilgotność: 93%
prędkość wiatru: 4 km/h WSW
Prognoza 20 stycznia 2018
dzień
Przeważnie pochmurnie, gwałtowne deszcze
1°C
noc
Przeważnie pochmurno
-5°C
Prognoza 21 stycznia 2018
dzień
Częściowo słonecznie, gwałtowne deszcze
0°C
noc
Przelotne chmury
-6°C
 


Od dnia 13.11.2017 r
mogą wystąpić ewentualne utrudnienia związane z obsługą spraw związanych z rejestracją i ewidencją pojazdów w związku z wprowadzeniem CEPIK 2.0 – Proszę o zapoznanie się z informacją

 

Gmina Oborniki znajduje się 30 km na północ od Poznania. Obszar gminy zajmuje powierzchnię 340,2 km2, obecnie gminę zamieszkuje 30 tys. osób. Środkową część gminy zajmuje Kotlina Gorzowska. Elementem dominującym w krajobrazie są lasy. Największe obszary leśne znajdują się w północno – zachodniej części, stanowią one wschodnią część Puszczy Nadnoteckiej. Ważnym elementem środowiska geograficznego są rzeki o charakterze nizinnym.

Najstarsze ślady człowieka w okolicach Obornik pochodzą sprzed 8 – 12 tys. lat p.n.e. Kolebką miasta jest gród powstały w zachodniej części osady, na cyplu wytworzonym w miejscu ujścia Wełny do Warty, w pobliżu ważnej drogi do Kołobrzegu, znanej i używanej już w IX w. W latach 1254 – 1272 książę Bolesław Pobożny i jego żona Jolenta ufundowali kościół franciszkanów, w tym okresie zostało najprawdopodobniej utworzone miasto. Pierwsza wzmianka źródłowa pochodzi z 1299 r i uwiecznia pobyt na terenie Obornik księcia Władysława Łokietka. W XVII w, na skutek częstych epidemii cholery i działań Szwedów oraz Branderburczyków, miasto zostało niemal doszczętnie zniszczone, a wsie wyludnione. W 1793 r. władze pruskie powołały powiat obornicki obejmujący 224 miejscowości, od 1815 r. ziemia obornicka znalazła się w granicach Wielkiego Księstwa Poznańskiego. W powstaniach narodowych XIX w. wzięło udział kilkunastu mieszkańców powiatu obornickiego. W pierwszej połowie XX rozpoczęła się rozbudowa miasta. W Obornikach istnieje ciekawy, średniowieczny układ przestrzenny Starego Miasta, z czytelnym biegiem ulic prowadzących do Rynku. Rynek, utworzony po lokacji miasta, do dziś zachował swoją wielkość, pierwotny kształt i turbinowy układ ulic, wychodzących po dwie z każdego narożnika.

Najstarszym zabytkiem architektury miasta jest kościół p.w . Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z XVXVI w.


Urząd Miejski w Obornikach

ul. M.J. Piłsudskiego 76

64-600 Oborniki

tel. (+48 61) 65 59 100

fax (+48 61) 65 59 101

www.oborniki.pl

um@oborniki.pl

Print Friendly, PDF & Email