Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Get Adobe Flash player
Powiększ/pomniejsz
Zoom in Regular Zoom out
Menu
Pogoda
Oborniki
17 września 2019
Przeważnie pochmurnie
14°C
odczuwalna: 11°C
wilgotność: 71%
prędkość wiatru: 22 km/h W
Prognoza 18 września 2019
dzień
Częsciowo słonecznie, przelotne deszcze
15°C
noc
Przeważnie czysto
6°C
Prognoza 19 września 2019
dzień
Częsciowo słonecznie, przelotne deszcze
15°C
noc
Przeważnie pochmurno
5°C
 

 

Gmina Oborniki znajduje się 30 km na północ od Poznania. Obszar gminy zajmuje powierzchnię 340,2 km2, obecnie gminę zamieszkuje 30 tys. osób. Środkową część gminy zajmuje Kotlina Gorzowska. Elementem dominującym w krajobrazie są lasy. Największe obszary leśne znajdują się w północno – zachodniej części, stanowią one wschodnią część Puszczy Nadnoteckiej. Ważnym elementem środowiska geograficznego są rzeki o charakterze nizinnym.

Najstarsze ślady człowieka w okolicach Obornik pochodzą sprzed 8 – 12 tys. lat p.n.e. Kolebką miasta jest gród powstały w zachodniej części osady, na cyplu wytworzonym w miejscu ujścia Wełny do Warty, w pobliżu ważnej drogi do Kołobrzegu, znanej i używanej już w IX w. W latach 1254 – 1272 książę Bolesław Pobożny i jego żona Jolenta ufundowali kościół franciszkanów, w tym okresie zostało najprawdopodobniej utworzone miasto. Pierwsza wzmianka źródłowa pochodzi z 1299 r i uwiecznia pobyt na terenie Obornik księcia Władysława Łokietka. W XVII w, na skutek częstych epidemii cholery i działań Szwedów oraz Branderburczyków, miasto zostało niemal doszczętnie zniszczone, a wsie wyludnione. W 1793 r. władze pruskie powołały powiat obornicki obejmujący 224 miejscowości, od 1815 r. ziemia obornicka znalazła się w granicach Wielkiego Księstwa Poznańskiego. W powstaniach narodowych XIX w. wzięło udział kilkunastu mieszkańców powiatu obornickiego. W pierwszej połowie XX rozpoczęła się rozbudowa miasta. W Obornikach istnieje ciekawy, średniowieczny układ przestrzenny Starego Miasta, z czytelnym biegiem ulic prowadzących do Rynku. Rynek, utworzony po lokacji miasta, do dziś zachował swoją wielkość, pierwotny kształt i turbinowy układ ulic, wychodzących po dwie z każdego narożnika.

Najstarszym zabytkiem architektury miasta jest kościół p.w . Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z XVXVI w.


Urząd Miejski w Obornikach

ul. M.J. Piłsudskiego 76

64-600 Oborniki

tel. (+48 61) 65 59 100

fax (+48 61) 65 59 101

www.oborniki.pl

um@oborniki.pl

Print Friendly, PDF & Email