Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Get Adobe Flash player
Powiększ/pomniejsz
Zoom in Regular Zoom out
Menu
Pogoda
Oborniki
17 września 2019
Przeważnie pochmurnie
14°C
odczuwalna: 11°C
wilgotność: 71%
prędkość wiatru: 22 km/h W
Prognoza 18 września 2019
dzień
Częsciowo słonecznie, przelotne deszcze
15°C
noc
Przeważnie czysto
6°C
Prognoza 19 września 2019
dzień
Częsciowo słonecznie, przelotne deszcze
15°C
noc
Przeważnie pochmurno
5°C
 


Powiat obornicki jest jednym z 31 powiatów ziemskich Województwa Wielkopolskiego. Położony na północ od aglomeracji poznańskiej w jej bezpośrednim sąsiedztwie, nad rzekami: Wartą, Wełną i Flintą. Graniczy z pięcioma powiatami: poznańskim, chodzieskim, szamotulskim, wągrowieckim oraz czarnkowsko-trzcianeckim. Siedzibą powiatu są Oborniki, które rolę miasta powiatowego pełniły już wcześniej w latach 1793-1975.

Powiat obornicki zajmuje obszar 712,7 km2. Obejmuje trzy jednostki samorządu terytorialnego: gminę miejsko-wiejską Oborniki, gminę miejsko-wiejską Rogoźno i gminę wiejską Ryczywół. Obecnie powiat obornicki zamieszkuje prawie 56 tys. mieszkańców, przy czym blisko 52% mieszka w miastach. Samorząd pomocniczy stanowią 74 sołectwa.

Powiat obornicki to ważny węzeł drogowy i kolejowy. Położony jest wzdłuż drogi krajowej Poznań – Koszalin i linii kolejowej łączącej stolicę Wielkopolski z Pomorzem Środkowym. Do drogi krajowej włączają się cztery drogi wojewódzkie: w kierunku Czarnkowa, w kierunku Szamotuł, w kierunku Murowanej Gośliny oraz w kierunku Wągrowca. Ponad 306 km dróg powiatowych w 80% posiada nawierzchnię bitumiczną. 242 km dróg gminnych w 30% to drogi o nawierzchni gruntowej. Drogi krajowe i wojewódzkie o długości 82 km mają w całości nawierzchnię bitumiczną.

Przez teren powiatu przebiega kilkanaście szlaków pieszych, rowerowych i konnych oraz dwa szlaki wodne. Bazę turystyczną stanowią gospodarstwa agroturystyczne, ośrodki wypoczynkowe i noclegowe oraz liczne obiekty gastronomiczne. Istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego, jazdy konnej oraz zwiedzania muzeum w Jaraczu i w Rogoźnie. W okolicach Rogoźna znajduje się kilka kompleksów działek letniskowych, a nad Wartą w Bąblinie Dom Misyjno-Rekolekcyjny Misjonarzy św. Rodziny.

Najbardziej rozwiniętymi dziedzinami są: przemysł drzewny, meblowy oraz metalowy. Dobrze działa i rozwija się przetwórstwo płodów rolnych oraz przetwórstwo mięsno-wędliniarskie. Powiat posiada również rozwinięte usługi w zakresie rolnictwa, budownictwa, transportu, handlu hurtowego i detalicznego oraz usług w zakresie infrastruktury społecznej.

W sześciu szkołach ponadgimnazjalnych i dwóch specjalnych uczy się 3660 uczniów. Trzy szkoły posiadają internaty, co umożliwia naukę młodzieży zamieszkałej w sąsiednich miejscowościach. Dobre wyposażenie szkół oraz liczne obiekty sportowe łącznie z krytą pływalnią w Oborniach zapewniają wszechstronny rozwój młodzieży. Ośrodki kultury w Obornikach, Rogoźnie i Ryczywole wspierają aktywności społecznej mieszkańców pomagając i koordynując działalność dwóch orkiestr dętych, kilku chórów, zespołu folklorystycznego oraz ponad stu stowarzyszeń.

Na terenie powiatu znajdują się cztery szpitale – Szpital Powiatowy w Obornikach, Szpital Rehabilitacyjno-Kardiologiczny w Kowanówku, Szpital Opieki Długoterminowej w Miłowodach oraz prywatna Klinika Przepuklin w Ryczywole. Szpital Powiatowy jest dobrze wyposażony (po rozbudowie o nowoczesny blok operacyjny) został w 2002 roku uznany najlepszym tego typu szpitalem w Województwie. Teren powiatu obsługuje zintegrowany system ratownictwa – Powiatowe Centrum Pomocy Ratunkowej – dostępne jest pod numerem telefonicznym 112.

Powiat obornicki jest ciekawym zakątkiem Wielkopolski. Obfituje w rzeki, jeziora, lasy, rezerwaty i pomniki przyrody oraz cenne zabytki architektury. Grunty leśne zajmują 31 % powierzchni całego powiatu. O walorach krajoznawczych powiatu obornickiego świadczy obecność siedmiu jezior (Rogozińskie, Prusieckie, Boguniewskie, Budziszewskie, Nienawiszcz, Czarne, Małe), siedmiu rezerwatów przyrody (Buczyna, Promenada, Wełna, Słonawy, Dołęga, Chlebowo, Dolina Kończaka) oraz siedmiu rzek (Warta, Wełna, Mała Wełna, Kończak, Flinta, Sama oraz Samica). Ponad 300 pomników przyrody oraz liczne osobliwości stanowią dodatkową atrakcję przyrodniczą.

Historycznie powiat obornicki to „opola” najstarszych jednostek administracyjnych państwa polskiego – dwóch kasztelanii: zapomnianej dzisiaj Kasztelani Radzimskiej i Kasztelani Rogozińskiej. Oba miasta powiatu Oborniki i Rogoźno były w całej historii Polski zawsze miastami królewskimi. Najcenniejsze zabytki to kościoły w Objezierzu i Rogoźnie.

Rada Powiatu Obornickiego w 2000 roku uchwaliła Plan Strategicznego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego. Wśród priorytetów pro-konkurencyjnego wariantu rozwoju jest stwarzanie warunków do rozwoju przetwórstwa rolno-spożywczego oraz poprawa atrakcyjności miejsc turystyki, rekreacji i wypoczynku. Realizowane są plany operacyjne przyjęte przez samorząd powiatowy, a wśród nich Plan Aktywizacji Turystycznej. W zakresie rozwoju turystycznego Powiat Obornicki Współpracuje z Wyższą Pomorską Szkołą Turystyki i Hotelarstwa z Bydgoszczy. Na terenie powiatu w Zespole Szkół Agrobiznesu w Rogoźnie znajduje się Ośrodek Regionalny tej Wyższej Uczelni.

Powiat Obornicki współpracuje na zasadach umowy partnerskiej z powiatem Lűchow-Dannenberg z Niemiec. Umowa o współpracy została podpisana w 2001 i obejmuje wymianę młodzieży szkolnej, współpracę rolników oraz wymianę kulturalną.

Print Friendly, PDF & Email