24 marca 2019
Burza
Prognoza 26 marca 2019
Częściowo pochmurno

1W poniedziałek 11 marca 2019 r. w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Obornikach odbyły się powiatowe eliminacje XV Wielkopolskiej Olimpiady ”Wiedzy Konsumenckiej”.

Organizatorami Olimpiady byli: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów – Delegatura w Poznaniu, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Rzecznik Ubezpieczonych, Federacja Konsumentów – kluby w Wielkopolsce, Wielkopolski Inspektorat Wojewódzki Inspekcji Handlowej, powiatowi i miejscy rzecznicy konsumentów oraz starostwa powiatowe województwa wielkopolskiego.

Celem Olimpiady było propagowanie prawa konsumenckiego wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych, tworzenie zachęty do zdobywania wiedzy z tego zakresu a także pośrednio zwiększenie świadomości konsumentów w zakresie ich praw i możliwości obrony przez rzeczników konsumentów.

Eliminacje przebiegały w formie pisemnego egzaminu testowego ze znajomości podstawowych aktów prawa konsumenckiego takich jak: ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów, ustawa o prawach konsumenta, ustawa o kredycie konsumenckim, ustawa o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym,ustawa Prawo bankowe, ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Do udziału w Olimpiadzie zgłosiło się 35 uczniów z czterech szkół ponadpodstawowych z terenu Powiatu Obornickiego. Ostatecznie do pisania testu sprawdzającego znajomość wiedzy konsumenckiej przystąpiło 31 osób.
Po sprawdzeniu wyników komisja konkursowa, w składzie:

1. Urszula Bak Przewodnicząca,
  2. Renata Krajniak Członek,
  3. Edyta Kamińska Członek,
  4. Agnieszka Fietz   Członek,
  5. Wojciech Lis         Członek,

ogłosiła, że zwycięzcami Olimpiady zostali:

1 miejsce – Aneta Landowska z Zespołu Szkół im. H. Cegielskiego w Rogoźnie,
2 miejsce – Jakub Pospieszny z Zespołu Szkół im. T. Kutrzeby w Obornikach,
3 miejsce – Edyta Matuszewska z Liceum Ogólnokształcącego w Obornikach.

Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Zarząd Powiatu. Z kolei wszyscy uczestnicy odebrali dyplomy za udział i drobne upominki.

Do konkursu wojewódzkiego Olimpiady zakwalifikowali się uczniowie, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca, a więc Aneta Landowska, Jakub Pospieszny i Edyta Matuszewska.
Finał wojewódzki odbędzie się w dniu 11 kwietnia 2019 r. w sali sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Urszula Bak

Powiatowy Rzecznik Konsumentów