Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Get Adobe Flash player
Powiększ/pomniejsz
Zoom in Regular Zoom out
Menu
Pogoda
Oborniki
20 maja 2019
Przeważnie pochmurnie
21°C
odczuwalna: 20°C
wilgotność: 59%
prędkość wiatru: 14 km/h SSW
Prognoza 21 maja 2019
dzień
Burza
22°C
noc
Burza
13°C
Prognoza 22 maja 2019
dzień
Deszcz
21°C
noc
Deszcz
9°C
 

1W poniedziałek 11 marca 2019 r. w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Obornikach odbyły się powiatowe eliminacje XV Wielkopolskiej Olimpiady ”Wiedzy Konsumenckiej”.

Organizatorami Olimpiady byli: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów – Delegatura w Poznaniu, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Rzecznik Ubezpieczonych, Federacja Konsumentów – kluby w Wielkopolsce, Wielkopolski Inspektorat Wojewódzki Inspekcji Handlowej, powiatowi i miejscy rzecznicy konsumentów oraz starostwa powiatowe województwa wielkopolskiego.

Celem Olimpiady było propagowanie prawa konsumenckiego wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych, tworzenie zachęty do zdobywania wiedzy z tego zakresu a także pośrednio zwiększenie świadomości konsumentów w zakresie ich praw i możliwości obrony przez rzeczników konsumentów.

Eliminacje przebiegały w formie pisemnego egzaminu testowego ze znajomości podstawowych aktów prawa konsumenckiego takich jak: ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów, ustawa o prawach konsumenta, ustawa o kredycie konsumenckim, ustawa o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym,ustawa Prawo bankowe, ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Do udziału w Olimpiadzie zgłosiło się 35 uczniów z czterech szkół ponadpodstawowych z terenu Powiatu Obornickiego. Ostatecznie do pisania testu sprawdzającego znajomość wiedzy konsumenckiej przystąpiło 31 osób.
Po sprawdzeniu wyników komisja konkursowa, w składzie:

  1. Urszula Bak Przewodnicząca,
  2. Renata Krajniak Członek,
  3. Edyta Kamińska Członek,
  4. Agnieszka Fietz   Członek,
  5. Wojciech Lis         Członek,

ogłosiła, że zwycięzcami Olimpiady zostali:

1 miejsce – Aneta Landowska z Zespołu Szkół im. H. Cegielskiego w Rogoźnie,
2 miejsce – Jakub Pospieszny z Zespołu Szkół im. T. Kutrzeby w Obornikach,
3 miejsce – Edyta Matuszewska z Liceum Ogólnokształcącego w Obornikach.

Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Zarząd Powiatu. Z kolei wszyscy uczestnicy odebrali dyplomy za udział i drobne upominki.

Do konkursu wojewódzkiego Olimpiady zakwalifikowali się uczniowie, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca, a więc Aneta Landowska, Jakub Pospieszny i Edyta Matuszewska.
Finał wojewódzki odbędzie się w dniu 11 kwietnia 2019 r. w sali sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Urszula Bak

Powiatowy Rzecznik Konsumentów

w Obornikach

Print Friendly, PDF & Email