17 lipca 2019
Przelotne chmury
Prognoza 19 lipca 2019
Przelotne zachmurzenie

1Dziś przypada 723 rocznica śmierci króla Przemysła II, który został zamordowany pod Rogoźnem 8 lutego 1296 roku. Rogoźno mocno związane jest z postacią króla – to właśnie Przemysł II, jeszcze jako książę Wielkopolski, nadał dokument lokacyjny miastu.

Dziś pamięć o królu Przemyśle II jest w Rogoźnie wciąż żywa – wyrazem tego jest organizowane corocznie ognisko pod dębem „Przemysł II” w Marlewie, gdzie prawdopodobnie monarcha został zamordowany.

Pierwsze spotkanie „pod dębem” miało miejsce w 1996 roku, kiedy obchodzono 700  rocznicę śmierci króla. Wtedy, podczas jubileuszowych uroczystości ogromny dąb nazwano imieniem Przemysła II. Stanęła tam też drewniana tablica pamiątkowa, pod którą co roku na ogromnym głazie zapala się znicze symbolizujące kolejne spotkania.

Organizatorem 24. spotkania „Pod dębem” jest Muzeum Regionalne im. Wojciechy Dutkiewicz w Rogoźnie.

Zapraszamy już jutro (sobota) o godz. 14.00.