Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Get Adobe Flash player
Powiększ/pomniejsz
Zoom in Regular Zoom out
Menu
Pogoda
Oborniki
17 lipca 2019
Pochmurnie
22°C
odczuwalna: 21°C
wilgotność: 49%
prędkość wiatru: 14 km/h WNW
Prognoza 18 lipca 2019
dzień
Częściowo słonecznie
25°C
noc
Przelotne chmury
13°C
Prognoza 19 lipca 2019
dzień
Przelotne zachmurzenie
26°C
noc
Przeważnie czysto
15°C
 

1W tym roku odbyło się kolejne, IX Powiatowe Polowanie na Drapieżniki, w którym wzięło udział 6 kół łowieckich, prowadzących gospodarkę łowiecką w obwodach polnych i leśnych  powiatu obornickiego.

Pozyskanie zwierzyny w wydzierżawionych obwodach  odbywa się na podstawie rocznych planów łowieckich, które są realizowane zgodnie z założeniami wieloletnich planów łowieckich sporządzanych  na okres 10 lat.

Jak powiedział Artur Stawicki, zastępca nadleśniczego ds. gospodarki leśnej, plany te określają stan początkowy populacji gatunku oraz docelowy po upływie 10 lat, który jest korzystny dla trwałości gatunku i optymalny środowiskowo.

W trakcie polowania  odstrzelono 38 lisów i jedną kunę. Królem polowania został myśliwy z koła łowieckiego Bóbr, który pozyskał 7 lisów.

Populacja lisów w lasach w  jest stabilna,  niepokojącym faktem jest tak liczne występowanie tego drapieżnika w miastach i wsiach oraz przy drogach, co spowodowane jest łatwym dostępem do wyrzucanej żywności. Problem ten nabiera jeszcze większej wagi w sytuacji silnie rozprzestrzeniającego się ASF. Redukcja populacji lisa wpływa pozytywnie na rozwój zwierzyny drobnej.

Uroczyste zakończenie polowania oraz ceremonia dekoracji zwycięzców odbyła się na terenie strzelnicy w Dąbrówce Leśnej, a po uroczystym „pokocie” myśliwi zasiedli do wspólnej biesiady, gdzie dzielili się wrażeniami z polowania. Nagrody i dyplomy wręczali Nadleśniczy Nadleśnictwa Pniewy Kwiryn Naparty, Nadleśniczy Nadleśnictwa Oborniki Jacek Szczepanik, Zastępca Nadleśniczego Artur Stawicki oraz Naczelnik Wydziału Komunikacji i Rozwoju Starostwa Powiatowego Michał Cieciora.

Wyniki polowania:

I – miejsce Koło Drop 15- lisów + 1 Kuna

II- miejsce Koło Bóbr – 15 lisów

III – miejsce Koło Nad Flintą – 5 lisów

Łącznie odstrzelono 38 lisów i jedną kunę

Print Friendly, PDF & Email