19 kwietnia 2019
Prognoza 21 kwietnia 2019
Przeważnie słonecznie
Czysto

1W tym roku odbyło się kolejne, IX Powiatowe Polowanie na Drapieżniki, w którym wzięło udział 6 kół łowieckich, prowadzących gospodarkę łowiecką w obwodach polnych i leśnych  powiatu obornickiego.

Pozyskanie zwierzyny w wydzierżawionych obwodach  odbywa się na podstawie rocznych planów łowieckich, które są realizowane zgodnie z założeniami wieloletnich planów łowieckich sporządzanych  na okres 10 lat.

Jak powiedział Artur Stawicki, zastępca nadleśniczego ds. gospodarki leśnej, plany te określają stan początkowy populacji gatunku oraz docelowy po upływie 10 lat, który jest korzystny dla trwałości gatunku i optymalny środowiskowo.

W trakcie polowania  odstrzelono 38 lisów i jedną kunę. Królem polowania został myśliwy z koła łowieckiego Bóbr, który pozyskał 7 lisów.

Populacja lisów w lasach w  jest stabilna,  niepokojącym faktem jest tak liczne występowanie tego drapieżnika w miastach i wsiach oraz przy drogach, co spowodowane jest łatwym dostępem do wyrzucanej żywności. Problem ten nabiera jeszcze większej wagi w sytuacji silnie rozprzestrzeniającego się ASF. Redukcja populacji lisa wpływa pozytywnie na rozwój zwierzyny drobnej.

Uroczyste zakończenie polowania oraz ceremonia dekoracji zwycięzców odbyła się na terenie strzelnicy w Dąbrówce Leśnej, a po uroczystym „pokocie” myśliwi zasiedli do wspólnej biesiady, gdzie dzielili się wrażeniami z polowania. Nagrody i dyplomy wręczali Nadleśniczy Nadleśnictwa Pniewy Kwiryn Naparty, Nadleśniczy Nadleśnictwa Oborniki Jacek Szczepanik, Zastępca Nadleśniczego Artur Stawicki oraz Naczelnik Wydziału Komunikacji i Rozwoju Starostwa Powiatowego Michał Cieciora.

Wyniki polowania:

I – miejsce Koło Drop 15- lisów + 1 Kuna