19 kwietnia 2019
Prognoza 21 kwietnia 2019
Przeważnie słonecznie
Czysto

1We wtorek 5 lutego w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Obornikach  odbyła się pierwsza w tym roku akcja honorowego oddawania krwi.  Przez kilka godzin do punktu zgłosiło się 69 krwiodawców, z których 59 oddało łącznie 26, 550 litrów krwi. Jednak nie wszyscy chętni mogli tego dnia oddać krew- najczęściej z powodu zbyt małej ilości hemoglobiny.

Przypominamy, że aby oddać krew trzeba zgłosić się do punktu z dowodem osobistym. Dawcami mogą zostać zdrowe osoby w wieku od 18 do 65 lat. Każdy dawca, zanim zasiądzie na specjalnym fotelu aby oddać krew, jest szczegółowo przebadany przez lekarza. A jeszcze wcześniej musi wypełnić kwestionariusz, w którym odpowiada na szereg pytań dotyczących swojego stanu zdrowia i trybu życia.

Przy okazji oddawania krwi można również bezpłatnie określić jej grupę. RCKiK w Poznaniu wykonuje także podstawowe badania krwi, a jeśli wyniki są nieprawidłowe, dawca jest o tym informowany.

Zapotrzebowanie ciągle jest ogromne i to na każdą grupę krwi. Mimo postępu w nauce, krew jest lekiem, którego nie można w żaden sposób sztucznie wyprodukować.

Poniżej podajemy daty akcji krwiodawstwa w powiecie obornickim w 2019 roku:

Oborniki: 10 maja, 9 sierpnia, 4 października, 6 grudnia.

Rogoźno: 15 marca, 14 czerwca, 13 września, 13 grudnia.

Ryczywół: 7 kwietnia, 7 lipca, 6 października.