Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Get Adobe Flash player
Powiększ/pomniejsz
Zoom in Regular Zoom out
Menu
Pogoda
Oborniki
17 lipca 2019
Pochmurnie
22°C
odczuwalna: 21°C
wilgotność: 49%
prędkość wiatru: 14 km/h WNW
Prognoza 18 lipca 2019
dzień
Częściowo słonecznie
25°C
noc
Przelotne chmury
13°C
Prognoza 19 lipca 2019
dzień
Przelotne zachmurzenie
26°C
noc
Przeważnie czysto
15°C
 

1We wtorek 5 lutego w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Obornikach  odbyła się pierwsza w tym roku akcja honorowego oddawania krwi.  Przez kilka godzin do punktu zgłosiło się 69 krwiodawców, z których 59 oddało łącznie 26, 550 litrów krwi. Jednak nie wszyscy chętni mogli tego dnia oddać krew- najczęściej z powodu zbyt małej ilości hemoglobiny.

Przypominamy, że aby oddać krew trzeba zgłosić się do punktu z dowodem osobistym. Dawcami mogą zostać zdrowe osoby w wieku od 18 do 65 lat. Każdy dawca, zanim zasiądzie na specjalnym fotelu aby oddać krew, jest szczegółowo przebadany przez lekarza. A jeszcze wcześniej musi wypełnić kwestionariusz, w którym odpowiada na szereg pytań dotyczących swojego stanu zdrowia i trybu życia.

Przy okazji oddawania krwi można również bezpłatnie określić jej grupę. RCKiK w Poznaniu wykonuje także podstawowe badania krwi, a jeśli wyniki są nieprawidłowe, dawca jest o tym informowany.

Zapotrzebowanie ciągle jest ogromne i to na każdą grupę krwi. Mimo postępu w nauce, krew jest lekiem, którego nie można w żaden sposób sztucznie wyprodukować.

Poniżej podajemy daty akcji krwiodawstwa w powiecie obornickim w 2019 roku:

Oborniki: 10 maja, 9 sierpnia, 4 października, 6 grudnia.

Rogoźno: 15 marca, 14 czerwca, 13 września, 13 grudnia.

Ryczywół: 7 kwietnia, 7 lipca, 6 października.

Print Friendly, PDF & Email