24 marca 2019
Burza
Prognoza 26 marca 2019
Częściowo pochmurno

1W 100. rocznicę wyzwolenia Obornik spod zaboru, nad grobami Powstańców Wielkopolskich w uroczystym Apelu stanęli harcerze Hufca ZHP Oborniki im hm J. Miękusa, rodziny powstańców, władze gminy i powiatu, przedstawiciele Stowarzyszenia Historyczno-Rekonstrukcyjne „Kraina Warty” oraz uczniowie obornickich szkół.  Na mogiłach powstańców złożono wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze.

Podczas uroczystości oddano hołd delegatom na Sejm Dzielnicowy, członkom Straży Obywatelskiej, Straży Ludowej i przedstawicielom Powiatowej Rady Ludowej, uczniom wielkopolskich szkół, którzy rozpoczęli walkę o język polski, powstańcom ziemi obornickiej poległych w walkach pod  Romanowem, Margoninem, Ratajami, Chodzieżą, dzielnym skautom walczącym w szeregach powstańczych na trzech frontach: południowym, zachodnim i północnym, dowódcom kompani obornickiej, kierującym swe odziały w walkach o Chodzież i Czarnków, skautom poznańskim walczącym w szeregach: gońców, peowiaków, wartowników oraz walczącym pod dowództwem Jana Kąkolewskiego, Stanisława Dąbrowskiego i Stanisława Nogaja skautów wywiadowczo-wykonawczych, kombatantom Powstania Wielkopolskiego, których krew została przelana w czasie  II Wojny Światowej w niemieckich więzieniach, obozach pracy. A także tych spoczywających w bezimiennych grobach na terenie Polski i byłych ziem ZSRR.

Źródło: UM Oborniki

___________________________________________________________

4 stycznia 1919- tego dnia miasto zostało oswobodzone w wyniku działań bojowych w powstaniu wielkopolskim. W nocy z 3 na 4 stycznia 1919 r. omówiono na tajnym posiedzeniu, sprawę odebrania w mieście władzy i urzędów z rąk niemieckich.

Zwołano wpierw członków Straży Ludowej na zbiórkę na rynku o godz. 2 po południu. Stawiło się 44 powstańców w niemieckich mundurach i czapkach z opaską biało-czerwoną na ramieniu, których uzbrojono i podzielono na oddziały. O godz. 3 przybyli na rynek Stanisław Jordan, dr Stefanowicz, Henryk Dolacki, Stanisław Mazer, Bolesław Smorawski, Andrzej Przybecki i Józef Grossmann. Stanisław Jordan wygłosił do zebranych żołnierzy krótkie przemówienie, zwracając uwagę na doniosłość momentu odrodzenia państwa polskiego i wydał rozkaz przejęcia urzędów.

Stanisław Jordan, który poprzedniego dnia uzyskał nominację od Naczelnej Rady Ludowej na starostę  powiatowego, złożył z urzędu dotychczasowego landrata Niemca Koellera, którego  sprowadzono z mieszkania do starostwa i oświadczono mu, że władze polskie obejmują rządy w kraju. Inne odziały udały się na magistrat, do Urzędu Pocztowego, Komunalnej Kasy i na dworzec,

obsadziwszy wymienione instytucje posterunkami i zaciągnąwszy na gmach sztandary narodowe. Po przejęciu urzędów, kompania rozlokowała się w klasztorze, pełniąc w mieście służbę wartowniczą, aż do pierwszych alarmów z Budzynia i Chodzieży.