27 czerwca 2019
Częsciowo słonecznie, przelotne deszcze
Prognoza 29 czerwca 2019
Czysto

1Ostatnia w 2018 roku sesja Rady Powiatu Obornickiego odbyła się w dniu 27 grudnia, czyli dokładnie w setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. W związku z powyższym radni powiatowi z klubu PSL zaproponowali, aby do porządku obrad wprowadzony został punkt dotyczący przyjęcia przez Radę Powiatu apelu upamiętniającego Powstańców Wielkopolskich. Rada Powiatu odniosła się do tej propozycji pozytywnie.

Treść apelu odczytał jego autor, radny powiatowy Błażej Cisowski, z wykształcenia historyk. Radni przyjęli apel przez aklamację nagradzając go oklaskami. Ponadto o godz. 16.40 ogłoszona została krótka przerwa w sesji. W jej trakcie uczestnicy obrad wyszli na zewnątrz, aby wysłuchać dźwięku syren, które, podobnie jak w całej Wielkopolsce, uruchomione zostały w celu uczczenia setnej rocznicy wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Apel Rady Powiatu Obornickiego z dnia 27 grudnia 2018 roku

w sprawie uczczenia setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

Dokładnie przed stu laty, w dniu 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu wybuchło zwycięskie Powstanie Wielkopolskie. Ten zbrojny zryw był jednym z najdonioślejszych wydarzeń
w dziejach Wielkopolski – regionu będącego kolebką Państwa Polskiego oraz udowodnił przywiązanie do polskości, heroizm i odwagę Wielkopolan.

W powstaniu czynnie i licznie wzięli udział mieszkańcy Powiatu Obornickiego, wyzwalając spod niemieckiego panowania swoje miejscowości, walcząc na powstańczych frontach, a także utrwalając granice odradzającej się po ponad wiekowej niewoli Rzeczypospolitej. Dzięki zaangażowaniu Powstańców w nocy z 31 grudnia 1918 na 1 stycznia 1919 roku wyzwolone zostało Rogoźno, w dniu 4 stycznia 1919 roku Oborniki, a 6 stycznia 1919 roku Ryczywół. Pierwszym polskim starostą obornickim został w dniu 4 stycznia 1919 roku Stanisław Jordan.

Niezwykle istotny dla dziejów Powstania Wielkopolskiego był przejazd pociągiem przez Powiat Obornicki do Poznania, w dniu 26 grudnia 1918 roku, Ignacego Jana Paderewskiego. Przejazdu nie udało się Niemcom zakłócić, a słynne przemówienie Paderewskiego, skierowane do mieszkańców stolicy Wielkopolski, było iskrą do wybuchu walk, które przyniosły upragnione zwycięstwo i pozwoliły na włączenie Wielkopolski w skład niepodległej Polski.

Dziś, w setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, pragniemy oddać należy hołd wszystkim Powstańcom, a zwłaszcza walecznym mieszkańcom Powiatu Obornickiego. Należą oni bowiem do tych, dzięki którym możemy dziś żyć w wolnej i niepodległej Polsce.

Z okazji setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego apelujemy do mieszkańców Powiatu Obornickiego oraz wszystkich działających w powiecie instytucji i organizacji
o pielęgnowanie powstańczej pamięci i wiedzy o powstaniu. Niech umiłowanie wolności
i szacunek do Ojczyzny, które utożsamiają Powstańcy Wielkopolscy, towarzyszą nam nieustannie.