19 października 2018
Przelotne zachmurzenie
Przelotne chmury
Prognoza 21 października 2018

1W liceum Ogólnokształcącym im. Przemysława II w Rogoźnie odbył się XIV Powiatowy Festiwal Nauk Przyrodniczych. W związku z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości miał on charakter szczególny, ponieważ nie tylko propagował przedmioty matematyczno-przyrodnicze, ale również przypominał, że nauka i wolność zawsze idą w parze.

Zebranych w auli szkoły powitał dyrektor  Robert Kornobis.  Wśród gości znaleźli się m.in.: Starosta Powiatu Obornickiego Adam Olejnik, Przewodniczący Rady Powiatu Gustaw Wańkowicz, Wicestarosta Andrzej Okpisz, burmistrzowie Rogoźna- Roman Szuberski i Renata Tomaszewska, zastępca burmistrza Obornik Piotr Woszczyk, Członek Zarządu Powiatu Obornickiego Zofia Kotecka, Naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego Paweł Drewicz, Magdalena Swoboda – reprezentująca Wójta Gminy Ryczywół, pomysłodawca oraz opiekun merytoryczny Festiwalu Kazimierz Paprzycki, dyrektorzy placówek oświatowych powiatu obornickiego, opiekunowie i oczywiście młodzież.

Była to już dwunasta edycja cieszącego się ogromną popularnością Festiwalu Nauk Przyrodniczych, na którym spotkała się młodzież połączona wspólną pasją – zamiłowaniem do nauk ścisłych.

W szkole odbył się wielki naukowy happening, w którym przy wyznaczonych stanowiskach doświadczalnych zaprezentowała się młodzież. Uczniowie z dużym zapałem i radością pokazali swoje zainteresowanie naukami przyrodniczymi, wykonując szereg interesujących zadań i eksperymentów przybliżających mechanizm powstawania i wyjaśniających istotę wielu zjawisk fizycznych z dziedziny elektryczności, mechaniki, chemii, robotyki czy też aerostatyki. Młodzi naukowcy z zapałem wykonywali swoje doświadczenia, jednocześnie fachowym i naukowym językiem tłumaczyli oglądającym obserwowane zjawiska.

W sumie w budynku Liceum spotkali się przedstawiciele 21 szkół, czyli ponad 200 fanów chemii, fizyki, biologii, geografii i matematyki.

Uczniowie, którzy z wielką ciekawością obserwowali eksperymenty,  po raz kolejny przekonali się, że nauki przyrodnicze mogą być pasjonującymi dziedzinami nauki.

Warto przypomnieć, że pierwszy Festiwal Fizyki odbył się w 2005 r. w Rogoźnie, lecz już po trzech latach przekształcił się w Powiatowy Festiwal Nauk Przyrodniczych. Jego pomysłodawcą był Kazimierz Paprzycki, doradca metodyczny fizyki i przyrody, nauczyciel ZS w Objezierzu.

Powiatowy Festiwal Nauk Przyrodniczych odbył się tradycyjnie pod patronatem Starosty Obornickiego. Kolejny odbędzie się już za rok, a jego gospodarzem będzie  Szkoła Podstawowa nr 2 w Obornikach.