27 czerwca 2019
Częsciowo słonecznie, przelotne deszcze
Prognoza 29 czerwca 2019
Czysto

14 września doszło do ważnego spotkania w sprawie rewitalizacji linii kolejowej Czarnków – Wągrowiec. Tym razem gospodarzem była firma Steico – lider przedsiębiorczości w tej części Polski w sektorze przetwórstwa drewna. Do Czarnkowa przybyli samorządowcy, przedstawiciele Marszałka Województwa Wielkopolskiego i spółek PKP. Powiat Obornicki reprezentowali Członek Zarządu Robert Zimny oraz Naczelnik Wydziału Komunikacji i Rozwoju Michał Cieciora.

Gości przywitał Wiceprezes Zarządu STEICO Andrzej Gajewski, który zaprosił do zwiedzenia zakładu. Nowoczesne linie produkcyjne i imponująca inwestycja na powierzchni 40 ha zrobiły na gościach niesamowite wrażenie. Firma Steico zatrudnia 1500 pracowników a obroty sięgnęły w 2017 ponad 200 mln euro. Codziennie do zakładu setki tirów przywożą drewno. Firma posiada bocznicę kolejową, na którą rocznie dostarcza się ponad 150 tys. ton towarów masowych – głownie miału i węgla. Po zakładzie z uwagi na ogromne odległości poruszaliśmy się busem. W AKADEMII STEICO odbył się panel dyskusyjny. Oświadczenie Prezesa Steico było jasne – bez modernizacji linii kolejowej dalszy rozwój firmy jest niemożliwy i oczekiwania wobec władz województwa są jednoznaczne.

Konieczność rozpoczęcia prac projektowych wsparł Burmistrz Czarnkowa Franciszek Strugała. Członek Zarządu Robert Zimny zwrócił się do przedstawicieli Marszałka o aktualizację dokumentów strategicznych. Wnioskom wtórował Starosta Międzychodzki Julian Mazurek, który zwrócił uwagę, że zrównoważony rozwój transportu zbiorowego oznacza dostęp do pociągów pasażerskich dla wszystkich Powiatów, a nie tylko wybranych. Zadał też trafne pytanie w czym gminy Powiatu Międzychodzkiego, Czarnkowsko – Trzcianeckiego i Obornickiego są gorsze od Powiatu Poznańskiego?  W ostatnim punkcie obrad członek Stowarzyszenia  Nadwarciańska Kolej Drezynowa przedstawił prezentację dotyczącą turystyki kolejowej na linii 236 i 390 oraz zapowiedział wydanie promocyjnego Albumu. Konferencję zakończył uroczysty obiad, a każdy z uczestników otrzymał pakiet materiałów promocyjnych Firmy Steico. Z cała pewnością jesteśmy o krok bliżej do przywrócenia ruchu pasażersko – towarowego na tej istotnej dla tej części Wielkopolski linii kolejowej.

Robert Zimny