20 listopada 2018
Prognoza 22 listopada 2018
Przeważnie słonecznie
Czysto

1W dniu 25 czerwca br., w sali Starostwa Powiatowego, odbyło się Nadzwyczajne Walne Zebranie Wyborcze Koła Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Obornikach. W zebraniu udział wzięli członkowie Związku oraz Sekretarz Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych  w Poznaniu Pan Mariusz Mikołajewski, Sekretarz Powiatu Obornickiego Pan Piotr Sitek oraz Wiceburmitrz Obornik Pan Piotr Woszczyk.

ZKRP i BWP jest organizacją kombatancką o charakterze wielośrodowiskowym, zrzeszającą obywateli polskich, którzy walczyli o wolność, suwerenność i niepodległość Ojczyzny w formacjach Wojska Polskiego, sojuszniczych armii państw koalicji antyhitlerowskiej, podziemnych organizacjach ruchu oporu oraz byłych więźniów hitlerowskich obozów koncentracyjnych i stalinowskich łagrów.

Związek rozpoczął działalność w kwietniu 1990 roku. Jest największą organizacją kombatancką w Polsce zrzeszającą 77379 członków (stan na 31.12.2016 r.), w tym 24412 członków zwyczajnych (weteranów – żołnierzy walk frontowych i organizacji podziemnych ruchu oporu); jest to ponad 70 % żyjących weteranów walk frontowych i partyzanckich zorganizowanych w związkach kombatanckich. Pozostali członkowie Związku – 52967 to podopieczni – głównie wdowy i wdowcy po kombatantach.

Związek jest organizacją pluralistyczną i integruje w swoich szeregach żołnierzy i kombatantów skupionych w środowiskach (stan na 31.12.2016 r.): 6013 z Wojska Polskiego, 599 żołnierzy Września 1939 r.,442 z Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, 3044 z Armii Krajowej, 1590 z Batalionów Chłopskich, 839 z Armii Ludowej, 296 Polaków wcielonych do jednostek Armii Radzieckiej, 244 z Polskich Oddziałów Samoobrony z południowo-wschodnich Kresów II RP (tzw. Istriebitielnych Batalionów), 133 najmłodszych kombatantów – żołnierzy „Synów Pułku”, 7272 byłych więźniów politycznych i obozów koncentracyjnych oraz 595 represjonowanych. Do Związku należy 3621 członków z innych środowisk (m.in. uczestników tajnego nauczania).

Działalność Związku głównie ukierunkowana jest na:

– kształtowanie aktywnych postaw członków w pracy dla dobra Ojczyzny i tworzenie warunków do współpracy środowisk kombatanckich w imię nadrzędnych interesów narodu i państwa, umacnianie solidarności kombatantów w kraju i za granicą;

– reprezentowanie interesów swych członków wobec władz państwowych i samorządowych oraz instytucji i organizacji społecznych, obrona interesów i uprawnień kombatanckich, otaczanie opieką członków Związku i pozostałych po nich wdów i wdowców, zwłaszcza w zakresie spraw socjalnych i zdrowotnych, obrona godności i honoru członków Związku;

– popularyzowanie i utrwalanie w pamięci społecznej dziejów walk niepodległościowych, udział w procesie wychowania młodzieży w duchu patriotyzmu i obywatelskiego oddania Ojczyźnie oraz działanie na rzecz opieki nad miejscami pamięci narodowej.

Obornickie Koło obecnie liczy 26 członków zwyczajnych, 24 członków podopiecznych, 5 członków wspierających. Działalność prowadzi społecznie, bez żadnej dotacji budżetowej.

Przed rozpoczęciem zebrania uczczono minutą ciszy zmarłych, w ostatnim czasie, Prezesa Koła Pana Czesława Dulko, Członka Komisji Rewizyjnej Pana Czesława Piaseckiego oraz członka Koła Pana Stefana Hampela. Przypomniano ich zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, a także Związku Inwalidów Wojennych w Obornikach, w Rogoźnie oraz w Ryczywole.

Podczas zebrania dokonano wyboru nowych władz Koła. W skład nowego Zarządu wybrani zostali:

1. Maria Święcichowska – Prezes
  2. Zofia Hanyż – Wiceprezes
  3. Jerzy Sobkowiak – Wiceprezes
  4. Krystyna Ostrowska – Sekretarz
  5. Leokadia Plura – Skarbnik

Natomiast w skład Komisji Rewizyjnej wybrano następujące osoby:

1. Elżbieta Kowalik – Przewodnicząca
  2. Helena Ogrodowicz – Sekretarz
  3. Franciszek Leśnicki – Członek

Zebranie wpisuje się w kalendarz obchodów stulecia niepodległości oraz 100-tnej rocznicy utworzenia Związku Inwalidów Wojennych. Ta zbieżność nie jest przypadkowa, walka o niepodległość zawsze wiązała się z ofiarami i najlepsi żołnierze Rzeczpospolitej ponosili je w imię miłości do Ojczyzny. Walka o wolność, suwerenność i niepodległość Ojczyzny w formacjach Wojska Polskiego, sojuszniczych armii państw koalicji antyhitlerowskiej, podziemnych organizacjach ruchu oporu oraz pobyt w hitlerowskich obozach koncentracyjnych i stalinowskich łagrach zabrała najlepszy okres z ich życia.