16 grudnia 2018
Prognoza 18 grudnia 2018
Przelotny deszcz
Mglisto (pochmurnie)

1W tym roku Bractwo Kurkowe Rogoża obchodzi 25- lecie swojej reaktywacji.  Z tej okazji zorganizowano turniej strzelecki połączony z memoriałem na cześć króla Przemysła II.

Turnieje strzeleckie rozpoczął uroczysty apel bracki przy pamiątkowym kamieniu upamiętniającym założycieli odrodzonego bractwa kurkowego w Rogoźnie. Po złożeniu raportu przez Komendanta Bractwa brata Jana Strugarka Starszemu Bractwa –– bratu Gustawowi Wańkowiczowi, przypomniano zebranym historię reaktywacji bractwa w latach 1992 -1993. Przy tej okazji bratu Franciszkowi Lange – inicjatorowi reaktywacji bractwa oraz pierwszemu Starszemu i pierwszemu Królowi Bractwa, wręczono pamiątkowy album wraz z dedykacją od wszystkich braci.

Po odśpiewaniu hymnu brat Józef Ptaszyński wciągnął flagę państwową na maszt, a burmistrz Rogoźna Roman Szuberski złożył życzenia i przekazał braciom okolicznościową tarczę strzelecką oraz puchary.

W bracki turnieju medalowym – memoriale króla Przemysława II zwyciężył brat Jarosław Łatka, drugi była brat Józef Ptaszyński, a trzeci brat Bogdan Andrzej Jeran.

W turnieju otwartym z okazji 25-lecia bractwa, najlepsze strzały oddali: brat Bogdan Andrzej Jeran – 1 miejsce, brat Jarosław Łatka – 2 miejsce i brat Józef Ptaszyński – 3 miejsce.

W strzelaniu do tarczy fundowanej przez burmistrza Rogoźna zwyciężył brat Jan Stępień., drugi był brat Jarosław Łatka, a trzeci brat Bogdan Andrzej Jeran. W strzelaniu do kura trzeba było oddać aż kilkadziesiąt strzałów zanim kur upadł na ziemię. Stało się to po strzale brata Kazimierza Lisa. W tym strzelaniu drugie miejsce przypadło Barbarze Wańkowicz, a trzecie ks. Wojciechowi Renowi – Kapelanowi Bractwa.

Początki rogozińskiego Bractwa Kurkowego sięgają 1755 r., kiedy za czasów króla Augusta III miejscowi rzemieślnicy założyli Bractwo Strzeleckie. Bractwo zmuszone było zakończyć działalność w związku z wybuchem II wojny światowej, lecz wśród mieszkańców miasta nie zabrakło spadkobierców chlubnych idei dawnych rogozińskich kurków, którzy 10 listopada 1992 r. założyli Bractwo Kurkowe „Rogoża”.