16 grudnia 2018
Prognoza 18 grudnia 2018
Przelotny deszcz
Mglisto (pochmurnie)

1W środę 11 kwietnia br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego odbył się finał Wielkopolskiej Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej  im. Elżbiety Połczyńskiej, wieloletniej prezes poznańskiego oddziału Federacji Konsumentów.

W tegorocznych eliminacjach wzięło udział ponad 400 uczniów szkół ponadpodstawowych reprezentujących 16 powiatów województwa wielkopolskiego. Aby dostać się do finału, musieli rozwiązać test ze znajomości prawa konsumenckiego, a pytania dotyczyły, takich zagadnień jak zasady składania reklamacji, gwarancje, umowy zawierane z biurem podróży, czy umowy zawierane przez internet.

W finale rywalizowało  46 uczniów, z których 3  najlepszych zdobyło medale, a zwycięzcy klasyfikacji indywidualnej cenne nagrody. Z powiatu obornickiego do finału wojewódzkiego olimpiady zakwalifikowali się uczniowie, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca w etapie powiatowym, a byli to: Aneta Landowska i Julia Jęśko z Zespołu Szkół im. H. Cegielskiego w Rogoźnie oraz Filip Rygiel z Zespołu Szkół im. T. Kutrzeby w Obornikach. Ostatecznie Aneta Landowska zajęła 7. punktowane miejsce.

Konkurs objął patronatem Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Organizatorami Wielkopolskiej Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej byli: Delegatura UOKiK w Poznaniu, samorząd województwa wielkopolskiego, wielkopolskie oddziały Federacji Konsumentów, Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej, powiatowi i miejscy rzecznicy konsumentów oraz powiaty województwa wielkopolskiego. Sponsorem Olimpiady był również Rzecznik Finansowy oraz Fundacja Edukacji Ubezpieczeniowej.