23 kwietnia 2018
Prognoza 25 kwietnia 2018
Burza
Przelotny deszcz

110 kwietnia przy pomniku żołnierzy 1 Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka – wyzwolicieli holenderskiego miasta Emmen zgromadzili się licznie mieszkańcy, samorządowcy z Burmistrzem Emmen, kombatanci, delegacje szkół, skautów oraz członkowie Fundacji Help de Polen. Wśród zgromadzonych nie zabrakło przyjaciół Obornik – Aly Sanders, Krystyna Tibbe i Menno Vos. W obchodach rocznicy wyzwolenia miasta uczestniczyła również umundurowana grupa z Wielkopolski.

Pamięć o polskich żołnierzach jest pieczołowicie pielęgnowana przez mieszkańców Emmen. W kwietniu 2005 roku w uroczystościach brała udział Obornicka Orkiestra Dęta, Zespół Folklorystyczny Maniewiacy i Maciej Markiewicz. Trzy lata temu w 70 rocznicę wyzwolenia Emmen obchodziła razem z mieszkańcami młodzież ze Szkolnego Zespołu Folklorystycznego z Objezierza razem z opiekunami i dyrektorem Romanem Ostrowskim. W uroczystościach uczestniczyli również Wicestarosta Obornicki Andrzej Okpisz i Burmistrz Obornik Tomasz Szrama  .

Adam Maliński

Fot. Bennie Wolbers