Get Adobe Flash player
Powiększ/pomniejsz
Zoom in Regular Zoom out
Menu
Pogoda
Oborniki
24 stycznia 2019
Przeważnie pochmurno
-6°C
odczuwalna: -10°C
wilgotność: 79%
prędkość wiatru: 11 km/h E
Prognoza 25 stycznia 2019
dzień
Pochmurnie
-5°C
noc
Mglisto (pochmurnie)
-8°C
Prognoza 26 stycznia 2019
dzień
Przelotne zachmurzenie
-2°C
noc
Gwałtowne deszcze
-4°C
 

1Z przykrością informujemy, że we wtorek 27 lutego zmarł major Czesław Dulko, działacz społeczny, zasłużony oborniczanin, kombatant i wielki patriota. Był działaczem Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej, a od 1998 pełnił funkcję prezesa zarządu oddziału, a także członkiem Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu. Wyróżniony został licznymi odznaczeniami państwowymi, wojskowymi i kombatanckimi, w tym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Zasłużony na Polu Chwały, Medalem za Warszawę 1939-1945, Krzyżem Pamiątkowym Czynu Frontowego Żołnierzy, Medalem Za udział w walkach o Berlin, Odznaka Honorową za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego oraz Krzyżem Jubileuszowym 95- lecia Związku Inwalidów Wojennych.

Czesław Dulko urodził się 15 kwietnia 1924 roku w miejscowości  Zawiergan, gdzie ukończył szkołę powszechną i już jako 16- latek wstąpił do partyzantki, a następnie do Wojska Polskiego. Walczył pod Lenino, o Pragę Czeską, Kołobrzeg, Drezno i Berlin. Brał też udział w walkach na Wale Pomorskim, pod Budziszynem oraz uczestniczył w forsowaniu Nysy Łużyckiej. Był ranny 3 razy- w głowę i w nogi, czego skutki odczuwał do końca życia.

Kierując Oddziałem Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej w Obornikach przyczynił się do upowszechniania  w środowisku lokalnym wiedzy o walce i służbie dla kraju w trudnych wojennych latach. Wpływał na integrację członków oddziału ze społecznością lokalną i przeciwdziałał wykluczeniu społecznemu inwalidów wojennych, osób represjonowanych i ich rodzin. Był człowiekiem cieszącym się ogromnym szacunkiem i autorytetem wśród obornickiej społeczności.

W uznaniu zasług w 2013 roku nadano mu medal Zasłużony dla Ziemi Obornickiej.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w najbliższy piątek, 2 marca o godz. 10.00 w kościele pod wezwaniem św. Józefa Oblubieńca NMP, a następnie na cmentarzu parafialnym.

Print Friendly, PDF & Email