Get Adobe Flash player
Powiększ/pomniejsz
Zoom in Regular Zoom out
Menu
Pogoda
Oborniki
24 stycznia 2019
Przeważnie pochmurno
-6°C
odczuwalna: -10°C
wilgotność: 79%
prędkość wiatru: 11 km/h E
Prognoza 25 stycznia 2019
dzień
Pochmurnie
-5°C
noc
Mglisto (pochmurnie)
-8°C
Prognoza 26 stycznia 2019
dzień
Przelotne zachmurzenie
-2°C
noc
Gwałtowne deszcze
-4°C
 

1W dniu 26 lutego 2018 r. w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Obornikach odbyły się powiatowe eliminacje XIV Wielkopolskiej Olimpiady ”Wiedzy Konsumenckiej”. Olimpiada jest dwuetapowa. Eliminacje przebiegały w formie pisemnego egzaminu testowego ze znajomości podstawowych aktów prawa konsumenckiego takich jak: ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów, ustawa o prawach konsumenta, ustawa o kredycie konsumenckim, ustawa o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym, ustawa Prawo bankowe, ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Do udziału w olimpiadzie zgłosiło się 24 uczniów z 4 szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu obornickiego. Ostatecznie do pisania testu sprawdzającego znajomość wiedzy konsumenckiej przystąpiły 23 osoby. Po sprawdzeniu wyników komisja konkursowa w składzie: przewodnicząca Urszula Bak oraz członkowie- Renata Krajniak Agnieszka Fietz i Wojciech Lis  ogłosiła wyniki.
I miejsce zajęła Aneta Landowska z Zespołu Szkół im. H. Cegielskiego w Rogoźnie,

II miejsce – Julia Jęśko również z Zespołu Szkół im. H. Cegielskiego w Rogoźnie,

 III miejsce zdobył Filip Rygiel z Zespołu Szkół im. T. Kutrzeby w Obornikach.

Celem olimpiady było propagowanie prawa konsumenckiego wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych, tworzenie zachęty do zdobywania wiedzy z tego zakresu a także pośrednio zwiększenie świadomości konsumentów w zakresie ich praw i możliwości obrony przez rzeczników konsumentów.

Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez zarząd powiatu, a wszyscy uczestnicy odebrali dyplomy za udział oraz drobne upominki.

Do konkursu wojewódzkiego Olimpiady zakwalifikowali się uczniowie, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca, a więc Aneta Landowska, Julia Jęśko i Filip Rygiel. Finał wojewódzki odbędzie się w dniu 11 kwietnia 2018 r., w sali sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego

Organizatorami olimpiady byli: Urząd Ochrony Konkurencji
i Konsumentów – Delegatura w Poznaniu, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Rzecznik Ubezpieczonych, Federacja Konsumentów – kluby w Wielkopolsce, Wielkopolski Inspektorat Wojewódzki Inspekcji Handlowej, powiatowi i miejscy rzecznicy konsumentów oraz starostwa powiatowe województwa wielkopolskiego.

Urszula Bak

Powiatowy Rzecznik Konsumentów

w Obornikach

 

 

 

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email