25 maja 2018
Przelotne chmury
Prognoza 27 maja 2018
Przelotne zachmurzenie

1We wtorek 30 stycznia w Starostwie Powiatowym odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Oddziału Związku Inwalidów Wojennych w Obornikach. W zebraniu udział wzięli członkowie związku oraz wiceprezes Zarządu Okręgowego Związku Inwalidów Wojennych w Poznaniu Józef Karwatka, kierownik Biura Oddziału Okręgowego ZIW Włodzimierz Kwiatek oraz Starosta Obornicki Adam Olejnik.

Przed rozpoczęciem zebrania uczczono minutą ciszy zmarłego, w listopadzie 2017 r., Prezesa Oddziału Stefana Hampela, przypominając jego życiorys i zasługi dla Związku Inwalidów Wojennych, a także Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Obornikach oraz w Rogoźnie.

Sprawozdanie z działalności oddziału za okres pięcioletniej kadencji tj.od 2012 – 2017 r. przedstawiła wiceprezes Oddziału Zofia Hanyż. Podczas zebrania dokonano wyboru nowych władz oddziału oraz delegatów na Zjazd Okręgowy Związku Inwalidów Wojennych w Poznaniu.
W skład nowego zarządu wybrani zostali: Zofia Hanyż –  prezes, Maria Święciechowska –  wiceprezes oraz Grzegorz Handzel – sekretarz. Z kolei delegatami na Zjazd Okręgowy zostali Zofia Hanyż i Grzegorz Handzel.

Zebranie wpisuje się w kalendarz obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz setnej rocznicy utworzenia Związku Inwalidów Wojennych. Ta zbieżność nie jest przypadkowa, gdyż walka o niepodległość zawsze wiązała się z ofiarami i najlepsi żołnierze Rzeczpospolitej ponosili je w imię miłości do Ojczyzny.
Z tej okazji członek Związku mjr Czesław Dulko, jako żołnierz Wojska Polskiego uczestniczył w II wojnie światowej, inwalida wojenny, został odznaczony okolicznościowym Krzyżem 100-lecia ZIW RP.

Związek Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej jest stowarzyszeniem kombatanckim, którego dewizą jest: Bóg, honor i Ojczyzna. Jest on równocześnie najstarszą polską organizacją kombatancką, a także jednym z trzech najdłużej istniejących ogólnokrajowych stowarzyszeń społecznych. Należy też do pięciu najstarszych na świecie organizacji grupujących weteranów wojen. Członkiem związku może zostać każdy posiadający status inwalidy wojennego i wojskowego,

a także osoby represjonowane, ustawowo korzystające z uprawnień inwalidów wojennych. Problemem inwalidów wojennych w Polsce władze państwowe zajmowały się od zarania odzyskania niepodległości.

Obornicki oddział liczy obecnie 2 członków zwyczajnych, 7 członków podopiecznych, 5 członków wspierających, a działalność prowadzi społecznie, bez żadnej dotacji budżetowej.