22 lipca 2018
Prognoza 23 lipca 2018
Prognoza 24 lipca 2018
Czysto

1W sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Obornikach odbyła się ostatnia w tym roku akcja krwiodawstwa, której organizatorami były Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu oraz obornickie starostwo.

Przez kilka godzin do punktu zgłosił się 67 osób, z których 55 oddało 24,3 litra krwi. Pozostali nie mogli tego zrobić z powodów zdrowotnych, najczęściej przez zbyt mała ilość hemoglobiny.

Przypominamy, że aby oddać krew trzeba zgłosić się do punktu z dowodem osobistym. Dawcami mogą zostać zdrowe osoby w wieku od 18 do 65 lat. Każdy dawca, zanim zasiądzie na specjalnym fotelu aby oddać krew, jest szczegółowo przebadany przez lekarza. A jeszcze wcześniej musi wypełnić kwestionariusz, w którym odpowiada na szereg pytań dotyczących swojego stanu zdrowia i trybu życia.

Przy okazji oddawania krwi można również bezpłatnie określić jej grupę. RCKiK w Poznaniu wykonuje także podstawowe badania krwi, a jeśli wyniki są nieprawidłowe, dawca jest o tym informowany.

– Krwiodawstwo to ciągle szansa na życie dla potrzebujących tego najcenniejszego leku. Oddając krew można uratować życie ofierze wypadku lub pacjentowi na stole operacyjnym. Dzięki takim akcjom, jak ta w Rogoźnie i zaangażowaniu honorowych dawców krwi, tego cennego surowca w szpitalach na razie nie brakuje- mówią lekarze.

Zapotrzebowanie ciągle jest ogromne i to na każdą grupę krwi. Mimo postępu w nauce, krew jest lekiem, którego nie można w żaden sposób sztucznie wyprodukować.