Get Adobe Flash player
Powiększ/pomniejsz
Zoom in Regular Zoom out
Menu
Pogoda
Oborniki
20 listopada 2018
Przeważnie pochmurno
0°C
odczuwalna: -8°C
wilgotność: 80%
prędkość wiatru: 22 km/h E
Prognoza 21 listopada 2018
dzień
Przelotne zachmurzenie
1°C
noc
Przelotne chmury
-4°C
Prognoza 22 listopada 2018
dzień
Przeważnie słonecznie
1°C
noc
Czysto
-3°C
 

Rok 2017 został ustanowiony przez Sejm i Senat Rokiem Tadeusza Kościuszki, w związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą jego śmierci. Powiat Obornicki postanowił włączyć się w obchody Roku Kościuszkowskiego organizując Powiatowy Konkurs Wiedzy o Tadeuszu Kościuszce dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu obornickiego. Patronat honorowy nad konkursem objął  Adam Olejnik – Starosta Obornicki.

Konkurs otworzyły dyrektor LO Agnieszka Katarzyna Balcerowiak i odpowiedzialna za jego organizację Halina Ratajczak z Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu obornickiego starostwa.

W konkursie wzięło udział 23 uczniów ze wszystkich pięciu szkół ponadgimnazjalnych powiatu,  którzy mogli wykazać się szczegółową wiedzą o życiu i dokonaniach generała Tadeusza Kościuszki – obrońcy Rzeczypospolitej, dowódcy insurekcji 1794 roku, uczestnika wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, jednego z największych bohaterów Polski i USA.

Sześciu uczniów, którzy najlepiej wypadli w pierwszej części, przystąpiło do dogrywki. W jej wyniku wyłonieni zostali zwycięzcy konkursu. Pierwsze miejsce zajął Jakub Pospieszny, uczeń kl. I Technikum Budowlano-Handlowego w Zespole Szkół im. gen. T. Kutrzeby w Obornikach. Drugie miejsce przypadło ex aequo trzem uczniom: Hubertowi Smolarkowi i Martynie Jezierskiej (ZS Cegielskiego Rogoźno) oraz Dawidowi Kóźlakowi (ZS Kutrzeby Oborniki). Trzecie miejsce zajął Aleksander Rumatowski (ZS Cegielskiego Rogoźno), a w finałowej szóstce znalazła się również Agata Polimirska (LO im. Przemysława w Rogoźnie).

Nagrody zwycięzcom oraz dyplomy wszystkim uczniom uczestniczącym w konkursie, w imieniu starosty wręczył Paweł Drewicz, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu wraz z dyrektor Agnieszką Katarzyną Balcerowiak i pomysłodawcą konkursu Adamem Malińskim. Dyplomy z podziękowaniem otrzymali również nauczyciele, którzy przygotowali uczniów do konkursu.

Celem konkursu było m.in.: upamiętnienie 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki, popularyzacja postaci Tadeusza Kościuszki, pogłębianie wiedzy historycznej uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a także promowanie postaw patriotycznych.

„Tadeusz Kościuszko zajmuje szczególne miejsce w panteonie narodowych bohaterów. Jest symbolem wolności i wzorem patrioty nie tylko dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Uosabiał najlepsze wartości: tolerancję i równość; Thomas Jefferson, jeden z autorów amerykańskiej Deklaracji Niepodległości, nazwał Tadeusza Kościuszkę najprawdziwszym synem wolności, oddając mu hołd w związku z jego działalnością w Stanach Zjednoczonych Ameryki” – zaakcentowano w przyjętej przez Sejm RP uchwale w sprawie ogłoszenia 2017 roku – Rokiem Kościuszkowskim.

Print Friendly, PDF & Email