Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Get Adobe Flash player
Powiększ/pomniejsz
Zoom in Regular Zoom out
Menu
Pogoda
Oborniki
24 marca 2019
Przeważnie czysto
9°C
odczuwalna: 9°C
wilgotność: 42%
prędkość wiatru: 4 km/h NNW
Prognoza 25 marca 2019
dzień
Burza
7°C
noc
Przeważnie pochmurno
-1°C
Prognoza 26 marca 2019
dzień
Przeważnie pochmurnie
7°C
noc
Częściowo pochmurno
-2°C
 

11 listopada to najważniejsze polskie święto narodowe, związane z odzyskaniem przez Polskę, po 123 latach zaborów, niepodległości. Tegoroczne powiatowe obchody Święta Niepodległości odbyły się w Rogoźnie i rozpoczęły się uroczystą mszą za Ojczyznę w kościele p.w. św. Wita.

Część oficjalna miała miejsce na Placu Powstańców Wielkopolskich, gdzie pod obeliskiem biało- czerwone wiązanki kwiatów  złożyli m.in.: przedstawiciele władz powiatowych i samorządowych, partii politycznych, organizacji, szkół, związków i stowarzyszeń z terenu gminy. Powiat Obornicki reprezentowali Starosta Adam Olejnik, przewodniczący Rady Powiatu Gustaw Wańkowicz, radna Agata Pasternak, a także komendanci Powiatowej Straży Pożarnej i Policji. Powiatowe obchody zaszczyciła swoją obecnością wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Mirosława Rutkowska-Krupka.

Obchody uświetnili trębacze z Rogozińskiej Orkiestry Dętej, którzy zagrali hejnał Rogoźna.  Jak co roku w niebo wypuszczono setki gołębi Polskiego Związku Gołębi Pocztowych Koło Rogoźno. Kontynuując wielowiekową tradycję Bractw Kurkowych, dla uczczenia uroczystości oddano strzały na wiwat  na cześć prezydenta Rzeczpospolitej, Marszałka Senatu RP, premiera RP,  Marszałka Sejmu, Prymasa Polski i Przewodniczącego Episkopatu.

W dalszej części zebrani przemaszerowali do Parku Niepodległości, gdzie odsłonięto tablicę upamiętniającą jego nową nazwę, nawiązującą do tradycji międzywojennej.

Mieszkańcy Rogoźna uczestniczyli też w koncercie „Pod wspólnym niebem” w kościele p.w. św. Wita oraz w Wieczorze Pieśni Patriotycznych, który już na stałe wpisał w kalendarz imprez.  Do sali ośrodka kultury sympatyków śpiewu zaprosili członkowie Bractwa Kurkowego ,,Rogoża” oraz Rogozińskie Centrum Kultury.

Z okazji Święta Niepodległości odbył się także Turniej strzelecki samorządów powiatu obornickiego o Puchar Starosty oraz regulaminowy Turniej Niepodległościowy Braci Kurkowych zorganizowane przez Bractwo Kurkowe „Rogoża”.

 

Print Friendly, PDF & Email