22 października 2017
Prognoza 24 października 2017
Pochmurnie
Przelotny deszcz

W ubiegły piątek przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Obornikach odbyła się konferencja prasowa z udziałem posła Prawa i Sprawiedliwości Marcina Porzucka i Wicestarosty Andrzeja Okpisza. Tematem rozmów były plany budowy obwodnicy Obornik oraz remontu mostu na rzece Warcie.

O budowie obwodnicy Obornik jest znowu głośno, a to za sprawą opublikowanej niedawno aktualizacji programu budowy dróg krajowych na lata 2014-2023 z perspektywą do 2025 roku, w której obwodnica Obornik znalazła się na 4 miejscu od końca wśród 40 rezerwowych pozycji.

Podczas krótkiego spotkania poseł Marcin Porzucek podsumował obecne działania, związane z budowa DK 11, a także wraz z Wicestarostą Andrzejem Okpiszem przedstawili informacje dotyczące zaawansowania prac związanych z  jej przebudową.

Poseł przyznał, że rząd nie jest obecnie gotowy do tego, aby rozpocząć budowę obwodnicy Obornik, ponieważ nie ma jeszcze przygotowanej odpowiedniej dokumentacji, decyzji środowiskowych, nie ma też  wyznaczonego korytarza obwodnicy. Zadeklarował, że realne pracę nad obwodnicą Obornik rozpoczną się po 2020 roku, a potwierdzeniem tego ma być ogłoszona przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa Andrzeja Adamczyka decyzja o przekazaniu środków na prace przygotowawcze dla całego odcinka S11 w północnej Wielkopolsce. Jest to kwota 20 mln zł.

Poseł przekazał również informacje, że remont mostu drogowego na Warcie, uwarunkowany jest zakończeniem modernizacji  linii kolejowej nr 354 Poznań- Piła. Wicestarosta dodał, że samorząd powiatowy wystosował pismo do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Poznaniu aby przedstawiła aktualną informację dotyczącą tej inwestycji, w tym terminu oraz koncepcji związanej z organizacją ruchu na czas prowadzonych robót.