21 sierpnia 2017
Przelotne zachmurzenie
Prognoza 23 sierpnia 2017
Częsciowo słonecznie, przelotne deszcze

W miniony piątek policjanci oraz pracownicy cywilni z powiatu obornickiego obchodzili Święto Policji. Była to też okazja do wręczenia odznaczeń i awansów na wyższe stopnie.

Tegoroczne spotkanie z okazji święta policji odbyło się tradycyjnie w sali sesyjnej obornickiego starostwa i zgromadziło policjantów z całego powiatu. W obchodach uczestniczyli: starosta Obornicki Adam Olejnik, wicestarosta Andrzej Okpisz, zastępca burmistrza Obornik Piotr Woszczyk, przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Ryczywół Monika Olech, kapelan obornickiej Policji ks. Józef Kamzol, zastępca komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Obornikach Dariusz Szrama, były zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Obornikach Wiesław Ptaszyński, Nadleśniczy Nadleśnictwa Oborniki Jacek Szczepanik, Komendant Straży Miejskiej w Obornikach Jacek Klawiter oraz policjanci i pracownicy cywilni obornickiej komendy i ich rodziny. W uroczystym apelu udział wziął także pełniący obowiązki I Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Roman Kuster.

Przedstawiciele władz podziękowali funkcjonariuszom za rzetelną służbę, a także za odpowiedzialne pełnienie obowiązków dla dobra i bezpieczeństwa mieszkańców.

Starosta Adam Olejnik szczególnie serdecznie pogratulował tym, którzy odebrali awanse i wyróżnienia. Życzył im aby wzorowe wypełnianie obowiązków służbowych było źródłem zadowolenia, a dodatkową nagrodą uznanie i szacunek społeczeństwa.

– Codzienny trud i poświęcenie, zaangażowanie w działalność służbową i społeczną oraz współdziałanie w realizacji zadań wynikających z pełnionej funkcji, zasługuje na najwyższe uznanie i szacunek.       Służba w Policji wymaga odpowiedzialności, ciągłej gotowości do poświeceń oraz niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Przyjmując na siebie te obowiązki wykazujecie się odwagą, opartą o profesjonalizm i zaangażowanie, za co należą się Wam szczególne podziękowania- mówił m.in. starosta Adam Olejnik.

Uroczystość była też okazją do wręczenia odznaczeń i awansów. Funkcjonariusze, którzy awansowali na wyższe stopnie policyjne odebrali akty nominacyjne, które wręczali wspólnie insp. Roman Kuster i Komendant Wojciech Spychała.

Święto przypada w rocznicę powołania Państwowej Policji 24 lipca 1919 roku. Istniała ona do 15 sierpnia 1944 roku. 7 października owego roku powołano do życia Milicję Obywatelską. Od 6 kwietnia 1990 roku ponownie na naszych ulicach mogliśmy zobaczyć nazwę „Policja”. Ustanowienie Święta Policji w dniu 24 lipca nastąpiło 21 lipca 1995 roku przy nowelizacji ustawy o Policji.