21 sierpnia 2017
Przelotne zachmurzenie
Prognoza 23 sierpnia 2017
Częsciowo słonecznie, przelotne deszcze

1Przez środek gminy Rogoźno przebiega 17 południk długości geograficznej wschodniej, 1168 km od Greenwich. Przy budynku Urzędu Miejskiego 17 lipca, dokładnie o godzinie 17.17 odbyło się inauguracyjne oznaczenie i uroczyste odsłonięcie tablicy 17 południka.

Zebranych powitał dyrektor Rogozińskiego Centrum Kultury Marcin Matuszewski, szczególnie gorąco zwracając się do mieszkańców miasta, przedstawiając jednocześnie szereg ciekawych informacji o 17 południku.

Oprócz Rogoźna na 17 południku leżą również Słupsk, Poznań i Wrocław, ponadto południk przebiega w sumie przez 18 państw- Norwegię, Szwecję, Polskę, Czechy, Słowację, Austrię, Węgry, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Włochy, Libię, Czad, Republikę Środkowoafrykańską, Kongo, Demokratyczną Republikę Konga, Angolę, Namibię i Republikę Południowej Afryki.

Odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonali: burmistrz Roman Szuberski, zastępca burmistrza Renata Tomaszewska, przewodniczący Rady Powiatu Gustaw Wańkowicz oraz radni Rady Miejskiej Maciej Kutka i Paweł Wojciechowski. Symboliczną wstęgę przecinała jedna z najmłodszych mieszkanek Rogoźna.

Po uroczystym odsłonięciu tablicy mieszkańcy Rogoźna pod szpalerem utworzonym przez marżonetki z zespołu PA- MAR-SZE wspólnie przekroczyli 17 południk.