27 czerwca 2019
Częsciowo słonecznie, przelotne deszcze
Prognoza 29 czerwca 2019
Czysto

herbOlimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia to ogólnopolski konkurs dla tych, którzy wiedzą, jak zdrowo i aktywnie żyć. Uczestnicy Olimpiady muszą wykazać się wiedzą dotyczącą zdrowego odżywiania, przeciwdziałania uzależnieniom, ekologii oraz znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy.

Olimpiada jest przedsięwzięciem wieloetapowym i obejmuje następujące szczeble:

• szkolny, czyli podstawowy,
  • rejonowy (inaczej powiatowy),
  • okręgowy (inaczej wojewódzki),
  • centralny, czyli finał.

Celem olimpiady jest promowanie zdrowego stylu życia wśród młodzieży szkolnej poprzez:

• pogłębianie wiedzy uczniów na temat zagrożeń zdrowotnych oraz sposobów ochrony i doskonalenia zdrowia,
  • kształtowanie wśród uczniów postaw i zachowań prozdrowotnych,
  • inicjowanie i realizowanie poprzez młodzież działań promujących zdrowie w środowisku lokalnym.

W roku szkolnym 2018/2019 Olimpiada skierowana jest do uczniów szkół podstawowych (klasy 7 i 8), gimnazjów oraz szkół średnich zarówno publicznych,

jak i niepublicznych, z podziałem na dwie kategorie wiekowe:

• kategoria I – uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum,
  • kategoria II – uczniowie szkół ponadpodstawowych.

Na każdym etapie Olimpiady uczestnicy rozwiązują test dotyczący prawidłowego odżywiania, pierwszej pomocy, ekologii oraz promocji zdrowego stylu życia. Podczas etapu rejonowego uczestnicy Olimpiady muszą przeprowadzić akcję sportową bądź prozdrowotną. Efekty akcji prezentują na etapie okręgowym. W finale konkursu oprócz testu i prezentacji uczestnicy przystępują do egzaminu z pierwszej pomocy.

Na szczeblu powiatu, organizatorem Olimpiady było Starostwo Powiatowe

w Obornikach – Wydział Spraw Obywatelskich i Zdrowia przy współudziale Zarządu Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Obornikach i Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Obornikach.

W XXVII eliminacjach okręgowych tej Olimpiady.

Zwyciężczynie Olimpiady na poziomie powiatu w grupie szkół podstawowych – Jolanta Jezierska – ze Szkoły Podstawowej w Parkowie i w grupie szkół ponadpodstawowych – Martyna Firlej – z Zespołu Szkół w Objezierzu reprezentowały powiat obornicki w eliminacjach okręgowych.

Na szczeblu okręgu Jolanta Jezierska zdobyła 5 a Martyna Firlej 9 miejsce.

Gratulujemy!